Yetişkinler İçin Beslenme Çantası

Murat Civelek 11 Oca 2019 Sağlık 32  0

Evet yanlış duymadınız. Yetişkinlerin de beslenmeye ihtiyacı olduğunu çoğu zaman unutup sağlıksız ve zararlı, besin dahi denilemeyecek şeylerle sadece midelerimizi dolduruyoruz. Aslında bunu adı beslenme değil, karnımızdan gelen sesleri durdurmak. Amacımız bu mu? Değil! O yüzden, beslenmeyi yeniden hatırlamak, hayatınıza bu anlamda çekidüzen vermek istiyorsanız, bu yazı tam sizlik.

Beslenmek İçin Yiyin

Öncelikle çeşitli bahaneleriniz varsa onları ortaya koymakta fayda var. Örneğin, zamanım yok, ofisten çıkamıyorum bile; o yüzden mecburen ofise dışardan yemek sipariş ediyorum. Evet bazı ev yemekleri yapan yerler çıkmaya başladı, ya da iş yerinizde size yemek veren bir yemekhaneniz varsa, şanslısınız. Fakat dışardan yemek sipariş ediyorsanız iki dezavantajınız var. Bir tanesi eğer hazır gıda ya da fast food tarzı bir şeyler yiyorsanız hem midenize hem kesenize zarar. Diyelim ki her gün düzenli olarak ev yemeği yapan bir yerden sipariş ediyorsanız, yine zarar çünkü ev yemekleri de ucuz değil! Ya da ofiste değil de günlük çok hareketli oradan oraya git gel yapıp çalışıyorsunuz. Bu durumda da ayaküstü dediğimiz aslında beslenme olmayan beslenme yoluna giriyorsunuz. Dikkat! Bu size ne kadar hareketli olsanız da yine de kilo aldıracaktır. Fast food içindeki yağ ve bilmediğiniz türlü şeyler size her türlü kilo aldıracaktır. Nerde ve nasıl çalışıyor olursanız olun, artık bir beslenme çantası şart. Rahat taşınabilecek yiyecek kaplarını her yerden kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle diyete girmenizi engelleyen bir durumsa zamansızlık ve bundan daha çok yakınmaya başladıysanız, bu önerilenler sorunlarınıza çare olacaktır. Beslenme çantalarınız hazırsa simdi onları doldurma vakti.

Öğle Yemeğiniz İçin Alternatifler

Ve hatta kahvaltı için de! Eğer kahvaltınızı da evde yapacak vaktiniz yoksa bir beslenme çantası da kahvaltı için hazırlamak gerek. Akşamdan dilimleyeceğiniz buğday ekmeğinizin içine, bir dilim dilediğiniz bir peynir çeşidi (ama az yağlı olan daha iyi olur), üzerine dilediğiniz otlardan ve domates, salatalık, zeytin gibi besinler de ekleyebilirsiniz. Küçük bir kavanoza, iş aralarında acıkırsanız yemeniz için özellikle kavrulmamış çiğ fındık, fıstık, kuru erik, kayısı, badem, ceviz içi koyun ve çok tüketmemek kaydıyla gün içinde açlık durumunuza göre atıştırın. Bunun dışında öğle yemeğiniz için de özellikle sebze yemekleri ve yanına bir dilim ekmek iyi olacaktır. Veya biraz buğday üzeri menemen, yanına yoğurt, gibi çok kilo aldırmayan, makarna pirinç gibi yemekler haricinde aksamdan hafif yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Hatta sizi daha da pratikleştirmek adına hafta sonu dört beş yemeğin içine girebilecek kadar soğan doğrayıp buzluğa kaldırın. Ve bir yandan da iki üç günlük yemeğinizi hazırlayın ki akşamları sadece beslenmenize koymanız kalsın. Elbette hepsinin yanında boğazınızdan lokmalar daha rahat geçsin ama bir yandan da hem diyetinize destek olsun, hem sizi beslesin ve sağlıklı şeyler yediğinizden dolayı içiniz rahat etsin ve son olarak da sindirimi kolaylaştırsın diye, kefir, ayran gibi içecekler de taşırsanız gerçekten iyi olacaktır. Bunlara ek olarak çantanıza mevsime göre bir meyve koymayı da ihmal etmeyin.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir