Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir ?

Murat Civelek 10 Oca 2019 Yemek 35  0

Mercimek türleri arasında en çok tüketilen mercimek yeşil mercimektir. Mercimek içerisinde yüksek oranda lif bulundurduğundan dolayı zayıflamak isteyen kişilerin tercih ettiği bir gıdadır. Mercimek tüketerek kan şekeri seviyemizi dengede tutabiliriz.

Yeşil mercimek içerisinde bol miktarda protein bulundurduğundan kaslarımızın ve organlarımızın düzgün çalışmasına sebep olmaktadır. Diyabet hastalarının yeşil mercimek tüketmeleri sağlıkları için faydalı olur. Yeşil mercimeğin içerisinde çözünebilen lif bulunduğundan dolayı kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Yeşil mercimek tüketmek kalp sağlığımız içinde oldukça yararlıdır. Yeşil mercimeğin felç riskini de azaltıcı etkisi vardır. Yeşil mercimeğin içinde magnezyum bulunduğundan dolayı yaşanabilecek kalp hastalıklarını önleyici etkiye sahiptir. Yeşil mercimek tüketerek metabolizmamızın hızlanmasına neden olur. Yeşil mercimek vücudumuzda enerji üretimini arttırdığından halsiz olduğumuzda yeşil mercimek tüketmemiz oldukça sağlıklıdır. Yeşil mercimek sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına sebep olur. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler yeşil mercimek tüketerek kabızlıklarını önleyebilirler. Yeşil mercimeğin içerisinde bulunan lektin bileşiği bazı kanser türlerine karşı vücudumuzu korur.

Yeşil mercimek, buğday, yerfıstığı ve bezelye gibi gıdalarda lektin bulunabilir. Yeşil mercimeğin içerisinde bulunan vitamin ve mineraller beynimizin iyi çalışmasını sağlar. Yeşil mercimek tüketerek hem metabolizmamızı hızlandırırız hem de az yememize etki ettiğinden dolayı kilo vermemiz açısından oldukça önemli bir besin haline gelmiştir. Yeşil mercimek yenildiğinde tokluk hissimiz oluşur. Yeşil mercimek güçlü bir antioksidandır. Yeşil mercimeğinin içerisinde folat asit bulunduğundan vücudumuzdaki kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna olumlu etki de bulunur. Yeşil mercimek tüketmek sinir sistemimizin güçlenmesine sebep olur. Yeşil mercimek tüketen kişilerde Alzheimer rahatsızlığına yakalanma riski azdır. Yeşil mercimek tüketmek gözlerimizde katarakt olmasını önler. Yeşil mercimek tüketmek diyabet hastalığına yakalanma riskimizi azaltır.

Yeşil mercimek tüketmek kolesterol seviyesini dengede tutucu bir özelliğe sahiptir. Yeşil mercimek tüketmek ileride yaşanabilecek kemik erimesinin önüne geçer. Hamile olan bayanların yeşil mercimek tüketmesi sağlıkları açısından çok yararlıdır. Demir eksikliği olan kişilere yeşil mercimek tüketmeleri söylenmektedir.

Mercimek Türleri Nelerdir

Mercimeğin 4 ana türü vardır: Kırmızı Mercimek, Yeşil Mercimek, Kahverengi Mercimek, Siyah Mercimek.

Salçalı Makarna Nasıl Yapılır, Lezzetli Tarifi
Patatesli Börek Nasıl Yapılır, Lezzetli Tarifi
Şeftalinin Faydaları Nelerdir ?
Kestane Nasıl Çizilir ve Pişirilir?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir