Whatsap Business

Whatsapp Business Nedir? Nasıl Kullanılır?

BURAK MEHEL 09 Kas 2018 Teknoloji 80  1

Whatsapp Business Nedir?

Whatsapp Business, küçük işletmeler için ücretsiz bir uygulama olarak Whatsapp tarafından çıkarıldı. Dünya genelinde duyurulmaya başlanan uygulama, ülkemize de kısa sürede Google Play üzerinden giriş yapacak.
Bu uygulama ile küçük işletmeler, müşterilerine daha kolay geri dönüş yapabilecekler. Whatsapp Business ile kişisel ve işle ilgili mesajların birbirinden ayrılması hedefleniyor. Whatsapp ile benzer bir ara yüze sahiptir.
Whatsapp Business ile işletme profilinizi oluşturabileceksiniz. Bu uygulamada profilinizi sabit hat üzerinden oluşturabilmektesiniz. Ayrıca sıkça sorulan sorulara verilmiş hızlı cevaplar kullanılabilecek ve okunma istatistiklerini de görebileceksiniz. Mesajlar üzerinde kontrol yetkisine sahip olabileceksiniz. İşletme numaralarını engelleyebilir ya da mesajları spam olarak işaretleyebilirsiniz. Whatsapp’da bulunan telefon işareti yerine, Whatsapp Business’da ‘B’ harfi bulunacak.
Akıllı telefonlarınızda Whatsapp ile beraber, Whatsapp Business’ı da kullanabilmektesiniz. Özel ve iş yeri olarak ayrım yapmadan tek bir cihaz ile ikisini de kullanabilirsiniz. İlaveten uygulamayı birden çok cihazda çalıştırabilmektesiniz.

Whatsapp Business Nasıl Kullanılır?


Whatsapp Business şuan ücretsiz olarak bilinmektedir. Yüklediğiniz zaman normal Whatsapp ile birçok farklılığı olduğunu görebileceksiniz. Uygulamayı akıllı telefondan ve bilgisayarınızdan Whatsapp web ile kullanabilmektesiniz. Uygulamayı yükledikten sonra profilin üst tarafındaki kalem işaretini seçerek düzenlemeleri yapıyorsunuz.
Sabit numaranız ile hesabınızı oluşturuyorsunuz. Whatsapp Business’da şirket tanımı, konum, e-posta adresi, internet seçenekleri gibi düzenlemelerinizi yapmanız gerekiyor. Whatsapp’dan farklı olarak gelen mesajlara otomatik şablon mesajlar ile cevap verebiliyorsunuz. Bunun için ayarlar bölümünden Away Message kısmına girerek, şabon mesajlarınızı oluşturmanız gerekmektedir.
Henüz tam sürümü Google Play’de olmasa da kısa süre içinde Türkiye’de de kullanılacağını ve işletmeler için oldukça elverişli ve kolaylık sağlayıcı bir uygulama olacağını düşünüyoruz. Şuan için sadece Whatsapp Business (APK) Google Play’dadır.

Google Asistan
Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?
Akıllı Telefon
Bir Devrin Başlayışı: Akıllı Telefonlar
İphone XS
iPhone XS ve iPhone XS Max Türkiye’de Satışa Çıktı
Suya Düşen Telefon
Suya Düşen Telefona Yapılması Gerekenler!


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir