Van Gezi Rehberi, Van’da Gezilecek Yerler

Murat Civelek 17 Oca 2019 Seyahat 62  0

Van, gezilip görülmeye değer yerlerden biridir. Hem bulunduğu coğrafi konum hem de ikliminin rahatsız etmeyişi orayı ilgi odağı haline getirmiştir. İran’lıların en fazla ziyaret ettiği Türkiye şehridir.

Van’da Gezilecek Yerler

Akdamar Adası: Türkiye’nin turist çeken merkezlerinden biri olan Akdamar kilisesi, Gevaş ilçesinin sınırlarında yer almaktadır. Kral I. Gagik tarafından M. S 915-921 yılları arasında inşa ettirilmiştir.

Van Kalesi: Bölgede büyük bir hükümet kuran Urartuların Kralı I. Sardur tarafından M. Ö 815 yılında yapılmıştır. Kalenin tam ortasında ”Şeytan Merdivenleri” olarak adlandırılan kayalar bulunmaktadır. Van Kalesinin güneyinde, kimsenin ulaşamayacağı kayalığın orta kısmında, Pers Kralı Kserkes çivi yazısı ile bir kitabe yazdırmıştır.

Van Kedi Evi:Van’a özgü olan kedinin azalan neslini korumak, kedilerin sağlık sorunlarını çözmek için Van Kedisi Araştırma Merkezleri kurulmuştur. Van kedisi gözlerinin muhteşem rengiyle, tüylerinin yumuşacık ve bembeyaz olmasıyla dünyanın en asil kedi türleri arasındadır. Bu kedilerin gözlerinin rengi genellikle biri mavi biri yeşil, ya da ikisi de kehribar veya turkuaz rengindedir. Bilinen ve şaşırtıcı bir diğer özelliği de yüzmeleridir. Suyu çok seven bu kediler yaz aylarında gölde yüzerler.

Muradiye Şelalesi: Van’ın Muradiye ilçesinde yer alan bu Muradiye şelalesi, adını Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan almıştır. Şelalenin yüksekliği 50 metredir. Her mevsim farklı bir manzaraya bürünen bu şelale görülmeye değer yerlerden birisidir. Kış aylarında donan şelale buzdan kristallere dönüşerek muhteşem görüntü oluşturur. Yaz aylarında ise oldukça serindir. Piknik ve kamp yapmak için ideal bir mekandır.

Peri Bacaları: Vanadokya olarak adlandırılan peri bacaları Nevşehir’in ilçesi olan Ürgüp’ün Kapadokya’sını aratmıyor. Van’ın Başkale ilçesinde bu bulunan peri bacaları her yıl ve her mevsim ayrı güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Van Nerede?

Van ili Türkiye üzerinde, Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. İl toprakları 20. 921 km² olan yüz ölçümü ile Türkiye topraklarının %3,5 ini oluşturur. Hakkari, Siirt, Ağrı ve Bitlis illerine komşudur. Doğu Anadolu Bölgesinin volkanik dağlarla kaplı çukur kısımda bulunan Van Gölü’nün doğu kıyısında hafif eğimli bir alan üzerine kurulmuştur. Ortalama yükseltisi 1725 metredir. Türkiye’deki en büyük göl olan Van Gölü soda ve tuz bakımında olduça zengin bir göldür. Van ilinde step(bozkır) bitki örtüsü yaygındır. Van ilinde genellikle kışlar oldukça soğuk, yazlar gündüz sıcak gece ise serin geçer.

Van’a Ne Zaman Gidilmeli?

Van’a giderken iklim şartlarını göz önünde bulundurmak gerekir. Van’ da kışlar oldukça sert geçtiğinden dolayı burayı ziyaret etmek için en uygun mevsim yaz ayıdır.

Van’da Nerede Kalınır?

Van şehir merkezinde konaklamak için bulunan Büyük Urartu Hotel ve Elite World Van Otel tercih edilecek tesislerden biridir. Şehir merkezinden uzak yer arayanlar için Van Gölü kıyısında bulunan lüks ve konforlu otellerde mevcuttur.

Van Gece Hayatı

Van’da geceleri genel olarak barlarda geçer ve neredeyse çok az kişinin katıldığı gece kulüplerinde sabaha kadar devam eder.

Karadeniz
Karadeniz’in En Güzel Sahil Kasabaları
Daha Önce Keşke Görseydim Diyeceğiniz 5 Doğal Cennet
Daha Önce Keşke Görseydim Diyeceğiniz 5 Doğal Cennet
Dünyanın En Küçük Ülkeleri
Dünyanın En Küçük 10 Ülkesi
Dünya Üzerinde Bulunan En Lanetli Yerler
Dünya Üzerinde Bulunan En Lanetli Yerler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir