Vahşi Hayvanların Yaşadığı Sıkıntılar

Murat Civelek 14 Oca 2019 Hayvan 26  0

Aslında böyle bir hadisenin var olması bile trajik ve komik bir durumdur. Vahşi hayvanların normal şartlarda sıkıntıya düşmeleri olanaksız bir durumdur. Ancak tarih boyunca bu hayvanlar çeşitli sıkıntılar eşliğinde katledilmişlerdir. Yok, edilmeseler bile türlü tacizlere maruz kalmışlardır. Bu hayvanların en çektiği en büyük sıkıntı öncelikle kürkleri ve boynuzları için öldürülmeleridir. Ne yazık ki bir insanın bedenlerine uygun bir kürk imal edilmesi için yaklaşık 10 adet vahşi hayvanın öldürülmesi gerekmektedir. Ayrıca fildişi ve vahşi hayvanların boynuzları için defalarca hayvanlar düşünülmeden öldürülmüştür. Şu anda birçok vahşi hayvan nesillerinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır.

            Bir başka sıkıntı ise bu hayvanların yakalanıp doğal ortamlarından uzaklaştırılıp hayvanat bahçesi adındaki işletmelerde hapis tutulmalarıdır. Sonuçta bu hayvanlarında birer canlı olduklarını unutmadan vahşi hayvan dediğimiz zaman, bu hayvanları doğal ortamlarında bırakmak gerekmektedir. Bu hayvanlarında bir psikolojisinin olduğunu hesaba katarsak, doğal ortamından alınmış bir hayvanın, hayvanat bahçesinde ne denli zorluklar çektiğini düşünmek kolaydır. Biraz duygudaşlık kuracak olursak, bizim evimizden alınıp hapishaneye düştüğümüzü düşünürsek nasıl karşılardık bir hesap edelim.

            Ayrıca bir diğer sıkıntı da bu hayvanların doğal ortamlarına yapılan tacizler. Turizm adı altında safari gösterileri ve çarpık kentleşme ile otoban yapımları bu hayvanları perişan duruma sokmakta, nereye gideceğini bilemeyen hayvanlar ise saldırgan ve dengesiz olmaktadırlar. Bu durumu buyur çöz dediğimiz zamanda insanlar yaşamasın mı savunması bizi karşılamaktadır. Ancak doğanın her canlının hakkı olduğunun bilincinde olup, yaşam alanlarını paylaşmak gerektiğini unutuyor insanoğlu.

 Bu Sıkıntılar Çözülebilir

            Bu sıkıntıların tek çözümü, sıkıntıyı yaratan insanoğlunun yine kendisidir. Gerekli bilgi ve eğitimi alan hiç bir insan, doğayı kendisi için kullanmaması gerektiğinin farkında olmalıdır. Ormanlar ve doğal yaşam alanları hayvanlarındır. Şehirler, köyler ve mahalleler insanların. Hiç kimse bir aslanın, ya da zürafanın gelip bir insanın evinin salonuna yuva kurduğunu göremeyiz. Ancak insanoğlu asla düşünmeden gider ve o hayvanların doğal yerlere yerleşir. Bunun önü alınırsa en büyük sıkıntı kökünden çözülmüş olur. Ayrıca kürk ve kemik avcılığının devlet kontrolünde önüne geçilmesi gerekmektedir. Ancak netice şudur ki bu doğanın en büyük zarar kaynağı yine biz insanoğlu olmaya devam edecektir.

Dünyanın En Dayanıklı ve Güçlü Hayvanı Hangisidir ?
Hayvan Familyalarının İsimleri Nelerdir ?
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Ekolojiye Zararları Nelerdir ?
Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Sağladığı Yardımlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir