Uyuşturma Yöntemiyle Hayvanlara Müdahale

Murat Civelek 14 Oca 2019 Hayvan 61  0

Hayvanlar Neden Uyuşturulur?                             

Öncelikle bu konuya değinelim. Vahşi doğada yaşayan hayvanların predatörleri daha fazladır. Buda hayvanların sakatlanma veya yaralanma olasılığı arttırır. Sakatlanmış bir hayvan bulunduğunda hem ona zarar vermeden hem de hayvana yardım edecek olan ekibin zarar görmesini engellemek amacıyla uyuşturma yöntemi uygulanır. Aynı zamanda doğal yaşam parklarındaki ve hayvanat bahçelerinde yaşayan yırtıcı hayvanların kilogram, boy ve hastalık takibi içinde kontrol amacıyla kısa süreli uyuşturma yöntemi uygulanmaktadır. Çok sık olmamakla birlikte veteriner hekimlerden korkan evcil hayvanların kontrolleri ve tedavileri içinde uyuşturma yöntemi uygulanır.

 Hayvanlara Uyuşturucu Vermek Zararlı Mıdır?  

Verilen dozaj burada çok önemlidir. Bilir kişi hayvanın türüne ve cinsiyetine göre kilogramı tahmin edebilir. Bu doğrultuda da verilecek olan ilaç ve dozaj ayarlaması yapılır. Bu yöntem hayvana zarar vermeden müdahale etmenin bir yoludur. Rastgele işin uzmanı olmayan kişiler tarafından yapılan uyuşturma yöntemleri çok tehlikelidir. İlacın hayvanı kaç saat uyuşturduğunu bilmeden verilmesi müdahale esnasında hayvanın uyanma riskini doğurur. Bu da müdahale yapan ekibin hayatını riske atar. Hayvan vahşi doğadan alındıysa fazla ilaç verilmesi, müdahaleden sonra vahşi doğaya bırakıldığında eğer hayvan hala kendine gelmemişse bu predatörlerden kaçmasını ve kendini savunmasını olanaksız kıldığı için hayvanın hayatını riske atar. Aşırı dozaj da verilen ilaç hayvanın ölmesine neden olur.

 Sadece Vahşi Doğadaki Hayvanlara Mı Uyuşturucu Kullanılır?

            Hayır evcil olan hayvanlarda hastalandıklarında veya sakatlandıklarında bazen kendilerine yaklaştırmaz ve saldırgan olabilirler. Böyle durumlarda bir uzmandan yardım almak gerekir. Evcil hayvan olduğu için uzmanın işi daha kolaydır. Sahibi hayvanın kilo, cinsiyet, yaş, daha önce yaşadığı hastalık gibi bilgileri uzmana aktarması, hayvana verilecek olan ilacı ve dozajı konusunda baya etkili olur. Evcil hayvanlar gibi hayvanat bahçesinde ve doğal yaşam parklarındaki insana alışkın olan hayvanlar da hastalandıklarında veya sakatlandıklarında saldırgan olabilirler. Buralarda yaşayan hayvanlarda devamlı takipte ve gözetim altında olduğu için verilecek olan ilaç ve dozajı uzmanlar işini daha rahat yaparlar.

 Hayvanlarda Uyuşturma Nasıl Yapılır ?

            Evcil hayvanlar saldırgan davranmıyorsa ama veteriner korkusu varsa ilaç suyuna veya yemeğine karıştırılarak verilir. Yırtıcı hayvanlara yaklaşmak mümkün olmadığı için özel uyuşturucu silahları kullanılır. Bu silahlar uzmanlar tarafından kullanıldığında hayvan bir zarar görmez. Bazen evcil hayvanlarda da bu silahlar kullanılmak zorunda kalına biliyor.

Dünyanın En Dayanıklı ve Güçlü Hayvanı Hangisidir ?
Hayvan Familyalarının İsimleri Nelerdir ?
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Ekolojiye Zararları Nelerdir ?
Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Sağladığı Yardımlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir