Üniversitede Felsefe Bölümünü Neden Seçmeliyim?

Üniversitede Felsefe Bölümünü Neden Seçmeliyim?

GİZEM TURHAN 20 Kas 2018 Eğitim 116  3

Evet insanların felsefeye ne kadar önyargılı davrandığını hepimiz biliyoruzdur. O bölümü okuyan kesin ateisttir,deisttir,kötü bir insandır gibi tuhaf ve aslı astarı olmayan birçok kötü önyargı ve olumsuz düşüncelere sahiptir. Gelin de bu önyargılarımızı kıralım.

Felsefe Nedir?

Felsefe sözcüğü köken olarak Yunanca’dan gelir. “Seviyorum, peşinden koşuyorum” anlamına gelen “philia” ve bilgi, bilgelik anlamına gelen “sophia” sözcüklerinden türemiştir. Terimin işaret ettiği entelektüel faaliyet ve disiplindir.Bilgelik sevgisi anlamına gelir kısaca bu sevgi ise bilgi sevgisidir.
Felsefe insanların ihtiyacı olarak ortaya çıkmıştır bu ihtiyaçlar neydi ki diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bu ihtiyaçlar kendini bilme, çevreyi bilme nerden geldiğini, nasıl oluştuğunu, neden dünyaya geldiğini, bunların nedenenini sorgulayarak düşünerek felsefeyi insanlar sorgulayarak, merak duygusundan ortaya çıkarmıştır. Felsefe aslında her insanın içinde var olan bir şeydir, bilgilerimiz, düşüncelerimiz sorguladığımız ve çözümünü sonuna kadar aradığımız şeyler birer felsefedir. Sokrates’in de dediği gibi “Sorgulanmamış hayat yaşanmaya değmez.”

felsefe

Felsefe Bölümü Neden Okunmalı?

Felsefe bölümü öyle sandığınız gibi kolay bir bölüm değildir öncellikle her bölümün nasıl ki kendine göre zorluğu varsa felsefe bölümünde zorlukları vardır. Bana göre felsefe okuyan insan özel insandır farklı bir kişiliğe özelliğe sahiptir neden mi? Çünkü felsefe okuyan insan öncellikle objektiftir her insana karşı, düşünceleri, konuşmaları farklıdır. Boş konuşmaz, anlamlı konuşur çünkü onlar artık entellektüel insanlardır. Felsefe okumak istiyorsanız dünyadaki her şeye karşı açık olmalısınız onu yapmam bunu yapmam değil yapmalısınız, gezmelisiniz, dinlemelisiniz. En önemlisi araştırmalı bolca kitap okumalısınız ee boşuna değil bu hayatı ve insanları anlamlandırmak, çözmek kolay değil. Bize faydası ne peki? Bize faydası daha ne olsun bizi hayata insanları anlamlandırması kadar güzel bir şey olamaz.

felsefe2

İş Olanakları Nasıldır?

Gelelim iş olanaklarına felsefe okuyan biri filozof olur ama bunun için tek okumakla bitmez tabi ki kendini geliştirmesi gerekir buda baya bir zaman alır. Bizim ülkede genellikle formasyon alınıp okullarda rehberlik öğretmeni ya da felsefe öğretmeni olurlar. TRT ve üniversitelerde çalışabilirler, kamu kuruluşlarında ve halkla ilişkiler uzmanlık alanında çalışabilirler.

Felsefe Bölümünün Önemi Nedir?

Felsefe Türkiye’de saçma bir bölüm olarak gelse de yurtdışında özellikle Amerika’da felsefe çok önemli bir bölümdür, biz de nasıl Tıp bölümü insanlar için önemliyse onlar için de felsefe öyledir. Buda bizim ülkemizin gelişememiş olduğunu gösteriyor ne yazık ki hiçbir şeye açık değiliz para neyde çoksa o güzeldir oysa bu hayatın bilinçli düzgün hayatı değiştirebilecek insanlara ihtiyacı var para çok olsa nolur? İnsanlık gelişmedikten sonra… Felsefenin günümüze kadar olan etkisi buraya dökecek kadar kısa ve az değildir. Filozoflar dünyanın ana maddesini araştırırken aslında dini ortaya çıkarması onlar sayesinde hristiyanlığın yayılması gibi olsun bu dünyanın bir yaratıcısının olduğu görüşü olsun birçok faydaları olmuştur tek dinsel açıdan da değil sokratesin savunmasında da görüldüğü gibi mahkeme yargı kavramları hukuk kavramların o dönemler de bile olması özellikle adalet duygusunun var olması sokratesin savunmasında halka yargıçlara yaptığı kopuş savunması (kendi düşünceleriyle birlikte halkın önünde yaptığı savunma) yapması günümüzde ki hukukçuların kullandığı terimlerdir sivil itaatsizlik, hukuğun meşrutiyeti gibi sorunlara birer kaynak olmuştur, yani kısaca felsefenin önemi dalgaya alınacak bir konu asla değildir.

Anaokulu Seçerken Doğru Tercih Nasıl Yapılır ?
Yabancı Dil Bilmenin Önemi ve Faydaları Nelerdir ?
Sır Tutmak ve Yalan Söylemek
Motivasyon Arttırma Yöntemleri Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir