Türkiye Eğitim Sıralamasında Ne Durumdadır ?

Murat Civelek 18 Oca 2019 Eğitim 38  0

Dünya üzerinde milli bir eğitim bakanlığı olan neredeyse tek ülke konumunda olan Türkiye’nin eğitimde ne durumda olduğunu, PISA sınavından anlayabiliyoruz. 72 ülke arasında yapılan bu sınav Uluslar Arası Eğitim Değerlendirme Testi olarak Türkçeye çevrilebilir. Türkiye 2018 yılında 72 ülkenin katıldığı PISA sınavından 50. olarak ayrıldı. Sıralama incelendiğinde durum ne kadar vahim ve içler acısı olduğu görülebilir. Eğitim, Türkiye’de en çok kaynak ayrılan bir alan olmasına rağmen 50. olmamız bir yerlerde yanlış yaptığımızı göstermektedir. İlk sırayı Singapur almakla birlikte onu Japonya ve Estonya takip etmektedir. Pısa sınavı 3 alanda yapılmakla birlikte bu alanlarda ülkemizin durumu incelemek gerekirse şöyle yapılabilir.

 1. Matematik

            Burada Singapur başı çekerken, Türkiye sonlarda yer almakla birlikte matematik alanında neredeyse sıfır çekti denebilir. Mantık ve akıl yürütmede sorun olduğu görülen Türkiye öğrencileri sorular üzerinde yorum ve mantık yürütmede sınıfta kaldığı görüldü. Soruların zor olmadığını vurgulayan PISA koordinatörü Türkiye’de matematik eğitim sisteminin acilen değişmesi gerektiği yoksa bu gerilemenin ülkeyi felaket sonuçlara götüreceğini açıkça söylemişti. Türkiye’de matematik öğretmenlerinin yetkinliğini sorgulatan bu sınav akıllara bu kadar paranın nereye gittiği gelmiyor değildi.

 2. Bilim

            Bu konuda çokta kötü olmayan ülkemiz şöyle bir tablo sergilemiştir. Her öğrenci 0,3 oranında bilim dalında başarılı olmuştur. Kız öğrencilerin erkek öğrencilerden daha başarılı olduğunun görüldüğü bilim alanı eğitim sistemimizin bu alanda iyi çalıştığını ama yeterli olmadığını gözler önüne sermiştir. PISA sınavının bilim kısmının zor olduğu düşünülürse öğrencilerin daha çok samut olaylara tepki verdiği ve algıladığı gözlenmekle beraber bilim kısmı daha iyi yapılmıştır.

 3.Okuma

            Diğer alanlara göre en başarılı sonucu çıkaran Türkiye 41 ülkeden sonra gelmesine rağmen diğer dallardan daha iyi sonuç çıkardı. Eğitim alanında sınıfta kaldığımız bu sınavda, sorgulanması gereken çok şey var. Eğitim alanında, Finlandiya’nın birçok alanda birinci olduğu görülmüştür. Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri, Arnavutluk, Karadağ gibi ülkelerle aynı safta yer alması ülkemiz öğretmenlerini ve bakanlığı üzmüş, soruların çözülmesi için çalışma başlatılmasına rağmen bu çözümün en az 5 sene sonra meyve vereceği düşünülmektedir.

Anaokulu Seçerken Doğru Tercih Nasıl Yapılır ?
Yabancı Dil Bilmenin Önemi ve Faydaları Nelerdir ?
Sır Tutmak ve Yalan Söylemek
Motivasyon Arttırma Yöntemleri Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir