Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?

Murat Civelek 25 Oca 2019 Sağlık 30  0

Tırnak batması; ayak baş parmağımız da ki tırnakların yanlış kesilerek deri altına uzayarak ete batması ve iltihap kapmasıdır. En yaygın sebebi tırnağın oval ve yamuk kesilmesidir. Yanlış kesilen tırnak deriye doğru uzayarak batma yapar. Eğer zamanında önlem alınmazsa ve bir tedavi uygulanmaz ise tırnak çekimi ya da batık tırnağın etten çıkartılması gibi cerrahi operasyonlar gerekebilir.

Ameliyat En Son İşlem

Tırnak batması problemin de cerrahi işlem genellikle en son tercih edilen bir işlemdir. Tırnağı kurtarma şansı varsa doktor antibiyotik kullanımı, tırnak batması aparatı kullanımı gibi yöntemlerle batık tırnağı kurtarmaya çalışır. Tırnak batmasını önlemenin ilk kuralı; tırnağı doğru kesmektir. Ayak tırnaklarımızı düz kesmemiz gerekir. Özellikle banyo sonrası yumuşayan tırnaklarımızı düz kesmeliyiz. Tırnaklarımızı derin kesmemek de tırnak batmasını önler. Tırnak batması ilk aşamalarda ise leğen içerisine sıcak su koyup batık tırnağın olduğu ayağımızı yumuşatarak, batık tırnak ile deri arasına cımbız yardımı ile pamuk koymakta tırnak batmasını önler. Tırnak batmasın da ki bir diğer önemli öneri ise ayakkabı seçimi. Eğer ayaklarınız taraklı ve tırnak şekilleriniz düzensiz ise rahat ayakkabılar tercih etmelisiniz. Dar ayakkabı giymekten kaçınınız. Önü sivri olan ayakkabıları kullanmayınız. Çoraplarınızı sık sık değiştirmekte tırnak batmasını dolaylı yoldan önler. Çoraplar bakteriler bakımından çok zengindir. Küçük bir enfeksiyonu bütün vücuda bile yayabilir. Bu yüzden pamuklu çoraplar kullanmayı tercih edin. Tırnaklarınızı kestiğiniz tırnak makasları sadece size ait olsun ve temiz olsun. Bu sayede enfeksiyonun önüne geçmiş olursunuz.

Doğru ve Düzgün Kesilmeli

Tırnak batmasının en önemli tedavisi, batık tırnak oluşmadan önce tırnakları doğru ve düzgün şekilde kesmektir. Düz keseceğiniz tırnaklar deri altına doğru uzama yapmayacağı için tırnak batması da olmaz.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları
İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir