Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları

Murat Civelek 25 Oca 2019 Sağlık 105  0

Takıntılı Düşüncelerden Kurtulmak ve Azaltmak

İnsan zihni karmakarışık bir yapıya sahiptir. Kimisi yaşadığı bütün olayları kafasından çabuk şekilde silip atabilirken kimileri ise yaşadığı her anın detaylarını beyninde senaryolar halinde birçok kez oynar. İşte bu ikinci bahsettiğimiz durumda olan insanların takıntılı yaşamları, onları birer takıntı kölesi haline getirir. Olumsuz ve istenmeyen düşünceler kafasından bir türlü gitmez. Kişinin hayattan zevk almasını engelleyen, keyfini kaçıran bu durumlardan kurtulmak ise uygulanacak basit şeyler ile mümkün.

Bu Bir Psikolojik Sorundur

Takıntı psikolojik alt yapılı bir sorundur. Takıntılardan kurtulmak ya da en aza indirmek için üzerine gitmelisiniz. Çünkü takıntılar geçici bir düşünce yapısıdır. Sonsuza kadar sürmesi beklenemez. Takıntılarınızdan kurtulmak için ilk önce takıntılarınızı net olarak belirleyin. Bu sayede sorunlarla başa çıkmanızda kolay olacaktır. Problemlerinizi kâğıda dökmek size daha iyi bir yol haritası gösterir. Takıntılardan kurtulmanın bir yolu da olayların olumlu yönlerine tutunmaktır. Olumsuz düşüncelerin daha alt tarafa olumlu düşüncelerin ise daha üst tarafa çıkartılması gerekir. Yani pozitiflik esas alınır. Takıntılarınızı azaltmanın bir diğer yolu da kendinize bakmanızdır. Kişi kendine zaman ayırıp istediği kıyafeti, istediği imajı yakalamaya çalışırsa benliğini de yakalar. Kendi isteklerine göre hareket eder. Bu sayede takıntılı ruh yapısında azalma görülür. Takıntılı yapısı olan kişilerin bir diğer sorunu da çevrelerinde ki olumsuz insanlardır. Bu insanlar takıntılı olan insanlara zarar verebilir. Takıntıları ile yüzleşmesi yerine daha fazla takıntılı yapı hallerine sokabilir. Bu yüzden gülümseyeni pozitif ve olumlu insanlarla vakit geçirmek size de iyi gelecektir. İnsan hayatının olmazsa olmazı spor ve düzenli uyku bile dolaylı yoldan takıntılara çözüm bulabilir. Gün içerisinde kısa süreli bile olsa yapacağınız kestirmeler sizin düşüncelerinizi daha iyi pekiştirir. Spor ise hem zayıflamak hem de psikolojik olarak rahatlamak için çok iyi bir araçtır. Fizik kontrolünüzü ne kadar iyi tutarsanız ve ele alırsanız beyin kontrolünüzü de o kadar elinize almış olacaksınız. Bu sayede takıntıların azalması, beyinden uzaklaştırılmasının önü açılacaktır.

Egzersiz Yapın

Takıntılı ruh hallerinden kurtulmak kolay olmasa da yapılan egzersizler, öneriler düzenli şekilde uygulandığında kişinin takıntılarında gözle görülebilir şekilde azalma meydana gelmektedir.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir