Suya Düşen Telefon

Suya Düşen Telefona Yapılması Gerekenler!

BURAK MEHEL 24 Kas 2018 Teknoloji 101  0

Akıllı telefon çağı başladığından bu yana gerçekten hayatımızda oldukça önemli yerlere sahip oldular. Sokakta, otobüste, kumsalda, havuz kenarında her zaman onlar bizim en önemli yardımcımız ve bunun yanında can sıkıntımızı giderdiğimiz en önemli araç. Tabi bu kadar sık elimizde olmalarının da kötü yanları var. Özellikle böyle deniz kenarında, havuz kenarında elimizde telefonumuz var ise her zaman bir düşürme tehlikesi var. Suya Düşen Telefona Yapılması Gerekenler! adlı yazımızda size telefonunuz suya düştüğünde yapmanız gerekenleri birer birer liste halinde söyleyeceğiz.


❌ Akıllı Telefonlar Suya Düştüğünde İzlenen Yanlış Çözüm Yolları ❌

Yazımıza ilk olarak telefonunuz suya düştüğünde yapmamanız gereken işlemlerden başlayalım. Telefon suya düştüğünde yapılan yanlışların başını kalorifere yakın bir yere bırakmak, saç kurutma makinası tedavisini uygulamak ve ters etki olarak buzluğa koymak. Bu çözüm yollarınızı denerseniz tam tersi olarak telefonunuzu dahada kullanılamaz hale getirebilirsiniz. Bu çözüm yollarından mutlaka ve mutlaka uzak durun.


Şimdi Telefonunuz Suya Düştüğünde Yapmanız Gerekenlerden Bahsedelim


1️⃣ Düştüğü Bölgeden Hızlı Bir İşlemle Çıkarın ve İlk Olarak Telefonunuzu Kapatın!

Telefonunuzu sudan çıkardığınız anda ilk işiniz kapatmak olsun çünkü, telefonun devreleri su ile temas ettiyse ki mutlaka etmiştir. Aktif hale geldiğinde su temasından dolayı kısa devre yapabilir. Bu yüzden amaaan ne olacak diyip telefonunuzu kullanmaya çalışmayın.

sutelefon


2️⃣ Ayrılabilen Parçaları (Batarya,SD Kart,SIM Kart) Çıkarın Ve İşlemlere Başlayın!

Geçmiş zaman teknolojisine göre bu zamanın teknolojisi başlıkta belittiğimiz parçalardan SIM Kart ve SD Kart haricinde parçaları çıkarmaya izin vermemeye başladı. Olsun! Siz yinede çıkabilen parçaları çıkarın ve onlarında zarar görmesini engelleyin. Bu çıkardığınız parçaları kuru bir bez yardımızla kurulamaya başlayın.


3️⃣ Kurulama Malzemesi Olarak Kulak Temizleme Çubuğu ve Pamuk İşinizi Görecektir

Havluların böyle küçük parçaların üzerinde bulunan suyu emiş özelliğinin pek faydalı olacağını düşünmüyoruz bu sebeple kulak temizleme çubuğu ve pamuk gibi emiş gücü yüksek olan materyalleri kullanın. Aynı zamanda parçaların hacmi küçük olduğundan havlu ile detaylara ulaşamazsınız.


4️⃣ Telefonun Çevre Girişlerinde Bulunan Suyu Çıkarmaya Çalışın

Telefonunuzda bulunan kulaklık, şarj, sim kart, sd kart gibi çevre bileşenlerinin bulunduğu bölümler telefonun direk anakart bölümüyle bağlantılı olduğundan suyun o bölgelerden telefonun içine ulaşması kaçınılmaz bir gerçektir. Temizliğin bu aşamasında ilk olarak buralara bakın.


5️⃣ Pirinçte Bekletme Yöntemi En Etkili Yoldur

Bu gibi durumlarda en güzel yöntem pirinç yöntemidir. Bir tencere içine koyduğunuz yeterli miktarda pirince telefonunuzu bataryasız bir şekilde gömün. Bu aşamanın süresi biraz uzun en az 48 saat pirincin içinde beklemesi gerekiyor.


6️⃣ Telefonun Kuruduğundan Tam Olarak Emin Olmayı Bekleyin

48 saatlik bir periyodun sonucunda telefonunuzun iç ve dış yüzeyinin kuruduğundan kendiniz kadar eminseniz, cihazını elinize alıp diğer maddemizi okumaya başlayın.


7️⃣ Telefonunuzun Bataryasını Takıp Şarj Bağlantısını Yapın

Tabi ki farkındaysanız telefonu hala açmadık, telefonunuz kapalı durumdayken şarja takın ve şarjın %100 olmasını bekleyin. Bu olay yazılımsal hatalarla karşılaşmanızı engelleyecektir. Baktınız ve şarj %100 olmuş, diğer maddeyi okuyun tabiki 🙂


8️⃣ Telefonunuzu Kontrol Edin

Telefonunuzun şarjı %100 olduğuna göre artık kader anı başlamış demektir. Telefonunuzu açın, büyük bir ihtimalle tabiki şansın etkiside yüksek olarak telefonunuz açılmış olacaktır.

❗ Telefonunuzu açtığınızda anormal bir durumla (yanık kokusu, garip sesler) karşılaşırsanız telefonunuzu hemen kapatın.


9️⃣ Telefonunuz Açılmıyorsa Yeni Bir Telefon Almanın Zamanı Gelmiş Demektir

Suyla temas eden telefonların açılma ihtimalinde şans faktörü etkilidir. Yazımızı buraya kadar okuduysanız ve telefonunuz açılmadıysa size bir telefoncu yolu gözükmekte. Cebinize bereket!

Google Asistan
Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?
Akıllı Telefon
Bir Devrin Başlayışı: Akıllı Telefonlar
İphone XS
iPhone XS ve iPhone XS Max Türkiye’de Satışa Çıktı
Girişimci
Türkiye’deki En İyi Girişimler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir