Spor Yapmak İçin Kilo Vermek Gerekli Midir ?

Murat Civelek 18 Oca 2019 Sağlık 65  0

Düzenli spor yapmak isteyen insanların, spora başlamadan önce kilo verip daha sonra spora başlamak mı, yoksa sporla birlikte kilo vermek mi daha uygundur düşüncesi kafasını kurcalar. Kilonuzdaki rakamlar yerine, görüntünüze odaklanın. Daha az bir ağırlıkta olup olmamak yerine, daha ince ve fit görünmeyi tercih etmeniz, sizi daha sağlıklı bir yola götürecektir. Vücut Kitle İndeksiniz 18,5 ile 25 arasında ise normal kilodasınız demektir.

            Sporyapmadan önce VKİ’nizi hesaplayın. Eğer 30 ve üzeri bir sonuç çıkarsa, bir uzman tarafından profesyonel destek alın. Çünkü bu obezite başlangıcında olduğunuzu gösterir. Öncelikle, spor temposunda sağlık sorunları yaşamayacağınız ideal kilonuza kavuşun.

 Vki Nasıl Hesaplanır?

            Boyunuzun, santimetre cinsinden karesini hesaplayın. Kilonuzu, çıkan sonuca bölün. Bir örnekle açıklayacak olursak;

 *Boyumuz 1,85 metre diyelim. 1,85*1,85 = 3,4225

 *Kilomuz da 80 kg olsun. 80/3,4225 = 23,37

 Çıkan sonuca göre VKİ’miz 23,37. Yani bu durumdu normal kilodayız demektir.

 Peki, Normal Ağırlıkta Olsak Bile Spor Yapmadan Önce Kilo Vermeli Miyiz?

            Spor yapmak, kilo vermek, incelmek ve sıkılaşmak bunların her birinin anlamı farklıdır. Hedeflediğiniz olgu kilo kaybetmek ise uygun bir diyet yaparken, bunu kardiyo hareketleri ile destekleyin. Haftada 4-5 gün spor yapın ve 1 saati aşmamaya özen gösterin. 1-2 günde uzun saatler çalışmak, size bir şey kazandırmayacaktır. Bunun yerine, günde 1 saat çalışın ve bunu haftanın 4-5 gününe yayın. Spor yaptığınız günlerde muhakkak protein tüketin. Çünkü protein tüketmediğiniz zaman, spora aç karnına gittiğiniz zaman ve spordan sonra kendinizi aç bıraktığınız zaman vücudunuzdaki kaslar erir. Geriye yağ tabakası kalır.

            Uyku düzeni, beslenme düzeni ve spor düzeninizi birbirlerine uyumlu halde ayarlarsanız, hem yağ oranınızı azaltırsınız, hem de daha fit ve ince bir görünüm elde edersiniz. VKİ’niz normal ise kilo vermeyi denemek yerine, spor, beslenme ve uyku düzeninizi kilo vermenizde araç olarak kullanın. Eğer vücut geliştirme sporu ile ilgilenecek iseniz, kas kütlenizi arttırma hedefiniz olacağından, uzman kişilerle kilo alma ve kilo verme dönemlerinizi konuşun. Eğer 30 ve üzeri VKİ’niz varsa, obezite başlangıcı için uzman yardımı alın. Spor gibi fazla efor isteyen bir iş için, önce normal bir ağırlığa kavuşun. Sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir