Sokak Hayvanlarına Yapılan Zulümler

Murat Civelek 14 Oca 2019 Hayvan 37  0

Günümüzde evimizin, okulumuzun, iş yerimizin bulunduğu sokaklarda veya yürüyüşe çıktığımız parklarda, sahil kenarlarında birçok sokak hayvanı barınmaktadır. Bir sahibi olmayan veya sahipleri tarafından sokağa salınmış onlarca belki de yüzlerce hayvan sokaklarda yaşam savaşı vermektedir. Ne yazık ki bazıları tarafından bu hayvanlara zulüm edilmekte ve bu hayvanların verdikleri yaşam mücadelesine destek değil köstek olunarak hayvan haklarına aykırı davranışlarda bulunulmaktadır.

 Sokak Hayvanlarının Yaşam Hakları Yok Sayılmaktadır

            Birçok bölgede sokak hayvanlarının canlarını hiçe sayan davranışlarda bulunularak bölgeden uzaklaştırılması sağlanmaktadır. Bazı insanlar kendi çıkarları için sokak hayvanlarının canlarını değerli görmemekte onlara fiziksel zararlar vermekte ve hatta yaşamlarını hiçe saymaktadır.

 Sokak Hayvanlarına İşkence Ve Tecavüz Ediliyor

            Bazıları sokak hayvanlarına işkence ve tecavüz ediyorlar. Sokakta belki de aç kalmış bir şekilde yaşam savaşı veren masum sokak hayvanlarına işkence ve tecavüz etmek bir zulümdür.

 Sokak Hayvanlara Karşı Yapılan Bu Zulüm Her Yaştan Bireylerde Görülüyor

            Sokak hayvanlarına karşı yapılan bu zulümler yediden yetmişe her yaştan bireylerde görülebilen davranışlardandır. Yetişkinlerden gördükleri hayvan haklarına aykırı davranışları örnek alarak benimseyen çocuklar etraflarında gördükleri sokak hayvanlarının sağlıklarına, temizliklerine, karınlarının tok olup olmadığına ilgi göstermek yerine sokak hayvanlarına zarar verici davranışlarda bulunmaya başlıyorlar. Hayvan sevgisinden mahrum hale gelen bu çocuklar sokak hayvanlarına zarar veriyorlar.

            Sokak hayvanlarına barınak bulmak, onları beslemek, sağlıkları ilgilenerek onları veterinere götürmek gibi davranışlarda bulunulması gerekirken bazılarının yaptığı yaşam bölgelerinden uzaklaştırmak, yaralamak, dövmek, işkence etmek, tecavüz etmek, yaşam haklarını hiçe sayarak canlarına kast etmek gibi gibi davranışların hepsi bir zulümdür. Hayvan haklarına aykırı davranışlardır.

            Sonuç olarak, günümüzde sokak hayvanlarına birçok zulüm yapılmaktadır. Bazı insanlar, hayvan sevgisinden mahrum olmakta ve hayvan sevgisini hiçe saymakta oldukları için hayvanların sağlıklarına, canlarına değer vermemektedirler. Bu sebepler yüzünden de sokak hayvanlarına yardımcı olmak, onları sağlıklarına kavuşturmak, beslemek veya yuva bulmak gibi davranışlardan fazlası ile uzaklaşarak onların haklarını hiçe sayarak sokak hayvanlarını yaşadığı bölgelerden kovarak, onlara işkence ederek, tecavüz ederek ve hatta canlarına kast ederek sokak hayvanlarına zulüm etmektedirler.

Dünyanın En Dayanıklı ve Güçlü Hayvanı Hangisidir ?
Hayvan Familyalarının İsimleri Nelerdir ?
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Ekolojiye Zararları Nelerdir ?
Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Sağladığı Yardımlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir