Sokak Hayvanları İçin Barınak Yapımı

Murat Civelek 11 Oca 2019 Hayvan 32  0

Yazın parklarda, bahçede, bir ağaç gölgesinin altında miskinlik yapan birçok sokak hayvanına rastlamak mümkün. Sonbaharın gelmesiyle birlikte havaların soğuması, yağmur ve kar yağışının hayatımızda etken olması sebebiyle sokaktaki kedi ve köpekler mağdur olmaktadır. Örneğin; kediler sıcak ortamlara bayılır. Kışın soğuktan korunmak ve motorun sıcaklığından faydalanmak için arabaların kaputlarına saklandıklarına bile şahit olur ki bu da genelde felaketle sonuçlanır.

 Sokak Kedileri için Kedi/ Köpek Evi

Sokak hayvanları için, el yapımı kışlıkbir ev yapmak oldukça kolay. Onlar için sadece ahşap, naylon ve karton parçalarından, eski tişörtlerden barınak  tasarlamak mümkün. İçine eski bir battaniye ve yastık koyarak onlara sokak ortamında sıcacık bir ortam sağlamak da bir alternatif sayılabilir. İnternet sitelerinde tasarım örnekleri bolca mevcut.

Kedi/ Köpek Evi Yapımı oldukça kolay malzemeleri ise şöyle;

  •  – 1 karton kutu (orta büyüklükte, köpek için kullanılması halinde en büyük boy olmalı)
  •  – Strafor
  •  – Maket bıçağı ya da makas
  •  – Su geçirmeyen koli bandı
  •  – Elinizde varsa eski battaniye ya da yastık

 Öncelikle kutunun geniş olan yüzeyinden ters D biçiminde bir kapı açılır ve kutunun tüm çevresini kutuya uygun ölçülerde kestiğimiz straforlarla kapladıktan sonra sıkı bir şekilde su geçirmeyen bantla sıkıca yapıştırmak gerekir. Son olarak kutunun tabanını sıcak ve yumuşak olması için battaniye veya yastıkla kaplanabilir. Sokak hayvanları için bir barınak kurmak oldukça basit.

 Su Geçirmez Kedi/ Köpek Evi

            Yukarıda örneği verilen kedi/ köpek evi straforla kaplı olduğu için ıslak bir yere konulmadığı sürece kolay kolay su almaz ancak yine de önlem almak isteyenlere öneri; yapılan evi kalın bir naylonla ya da çöp poşetiyle kaplamaları.

 Dış Mekan Kedi/Köpek Evi

            Barınak yapmaya vakti olmayan hayvan severler için de evcil hayvan ürünleri satan internet sitelerinde ya da mağazalarda oldukça fazla seçenek mevcut. Köpekler için ahşap modeller oluklu plastikten yapılanlar ise kediler için uygun bir tercih olacaktır.

 Ücretsiz Kedi/Köpek Evleri

            Bir sosyal sorumluluk projesi olarak mobilya firmalarından bazıları kargo ücreti ödenen ürünlerden satın aldığında demonte olarak kedi evi gönderiyor. Ücretsiz kedi evi desteğini sosyal sorumluluk projesi olarak bazı belediyelerin ve derneklerin dağıttığı da bilinmekte. Buz gibi havalarda sokaktaki dostlarımızı araba kaputlarında saklanmak zorunda kalmamaları için kedi evi yapılabilir, satın alabilir ya da ücretsiz olarak temin edilebilir.

Dünyanın En Dayanıklı ve Güçlü Hayvanı Hangisidir ?
Hayvan Familyalarının İsimleri Nelerdir ?
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Ekolojiye Zararları Nelerdir ?
Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Sağladığı Yardımlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir