Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Engellenir?

Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Engellenir?

GİZEM TURHAN 12 Kas 2018 Sağlık 79  1

Yüzümüzün ve vücudumuzun tam bir baş belası olan sivilcelerin nedenini ve nasıl geçebileceğini sizler için araştırdık. Bu araştırmalarımız kesin bir çözüm yolu olamayabilir fakat işe yarayabilir çözümler. Sizlere bahsettiklerimiz bizimde uyguladığımız ve aynı sorunla başa çıktığımız bir konudur. Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Engellenir? gibi soruların cevabını bu yazımızda size vermeye çalışacağız.

Alın Bölgesi ve Dudak Kenarları

Alın bölgesinde çıkan sivilcelerin nedenleri arasında stres, uykusuzluk gibi sebepler olabileceği gibi bazen de karaciğer rahatsızlıkları ve sindirim sistemi problemi ile ilgili sebepler olabilir.Cilt yüzeyinde çıkan sivilcelerin sebepleri genellikle kullanılan kozmetik ürünlerinin gözenekleri tıkamasıyla oluştuğu bilinmektedir örneğin fondetenler, allıklar, aydınlatıcılar gibi . Kullandığınız kozmetik ürünlerini daha az kullanmalı ve doğal olan ürünleri kullanmalısınız. Cildinizi cilt tipinize uygun nemlendirici ile nemlendirmelisiniz.

Çene Bölgesi ve Kaşların Arası

Çene bölgesinde çıkan sivilcelerin hormonal sebeplerden dolayı çıktığı özellikle kadınların regl dönemlerinde de çıktığı görülmektedir. Hormon düzensizliği ile yakından ilgili olduğu da yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.
Kaşların arasında çıkan sivilceler yüksek ihtimalle karaciğer de meydana gelen bir rahatsızlığı işaret etmektedir tabi bu yazıyı okuyunca hemen paniğe kapılmayınız ve doktora görününüz.

Burun ve Üst Dudak

Baharatlı yiyeceklerin fazla tüketilmesiyle özellikle abur cubur yedikten sonra ortaya çıkabilecek olan sivilceler bazen de kalp, dalak ve karaciğer sorunundan kaynaklanıyor olabilmektedir.

Peki hayatımızda bu kadar kötü yeri olan sivilceden kurtulmanın yolları yokmu? Tabi ki var birlikte inceleyelim.

Limon

Sivilcelerinizden hızlı bir şekilde kurtulmanın bir diğer yolu da C vitamini açısından zengin olan Limon suyu kullanımıdır. Limon suyu sivilcelerin daha hızlı kurumasına yardımcı olur.
Gece yatmadan önce sivilce olan bölgeye pamuk yardımıyla sürünüz,sabah kalktığızda iltihabın kuruduğunu farkedeceksiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay çiçeği yağı akne ve sivilcelerden kurtulmak için mükemmel bir yoldur. Bu cilt problemlerine neden olan bakterilerle mücadele etmeye yardımcı olabilecek antibakteriyel bir özelliği bulunmaktadır. Ayrıca yatıştırıcılığı sayesinde kızarıklığı ve enfeksiyonu önler. Pamuğu çay ağacı yağına batırarak sivilcenin olduğu yere sürünüz ve 15-20 dakika bekletiniz ve sonra o bölgeyi yıkayınız.

Diş Macunu

Her sabah dişlerinizi temizlemek için kullandığınız diş macunu da hızlı bir sivilce tedavisi için kullanılabilinmektedir saçmalamayın demeyin işe yaradığını gördük. Özellikle beyaz diş macunu! Gece yatmadan önce sivilceye sürün sabah uyandığınızda sivilcenin şişliğinin inmiş olduğunu göreceksiniz.

Sarımsak

Gördüğünüzde yüzünüz buruşabilir ama sarımsak sivilcelerin hızlı bir şekilde tedavisine yardımcı olan iyi bir virüs önleyici antioksidandır. Sarımsak içerisindeki sülfür ayrıca sivilcelerin daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.Taze bir diş sarımsağı iki parçaya bölün. Sarımsağı sivilcelerin üzerine sürün ve ılık suyla yıkamadan önce 6 dakika boyunca bekleyiniz. İşlemi gün içerisinde birkaç kez tekrarlayınız.

Bal

Bal her hastalığa derman olduğu gibi sivilcelerinde kurtarıcısıdır. Bal iyileşme sürecini hızlandıran ve aynı zamanda enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilen doğal bir Antibiyotik kaynağıdır. Balı sivilceye pamuk yada kulak çöpü olan çubuk yardımıyla sivilceye doğrudan sürerek uygulayabilirsiniz sürdüğünüz yerde yaklaşık yarım saat bekletip ılık suyla bölgeyi yıkamalısınız. Günde birkaç kez yapmalısınız.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


“Sivilce Neden Çıkar? Nasıl Engellenir?” üzerine 2 yorum

  1. Gizem dedi ki:

    Aradığım bilgi çok teşekkürler,başarılarınızın devamını dilerim

  2. BURAK MEHEL dedi ki:

    Size yardımcı olmasına çok sevindik! Güzel yorumunuz içinde ayrıca teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir