Çalışan Erkek

Silikon Vadisinde Türk Girişimciler

BURAK MEHEL 09 Kas 2018 Teknoloji 55  0

 

Silikon Vadisi dünyanın teknoloji merkezi olarak bilinmektedir. Vadi tüm yüksek teknolojilerini San Francisco’da geliştirmektedir. Burada girişim yaparak uluslararası çapta değer kazanan şirketlerin içinde Türk kurucular ve ünlü markalar yer almaktadır. Aldıkları yatırımlar ve de dünya genelinde pazarları ile oldukça büyük bir popülerliğe sahip olmuşlardır. Birlikte Silikon Vadisinde Türk Girişimciler yazımızı okuyalım.

 

Eren Bali

Udemy ve Carbon kurucusu, ortak ve CEO’sudur. 1984 doğumludur ve dünyanın en gelişmiş online eğitim platformunu kuran ortaklardan birisidir. Dünyadaki herkesin her konuda kurs alabileceği ve kurs verebileceği online bir pazaryeri oluşturmuştur. Site 55 binden fazla kurs bulundurmaktadır. 2016 yılına kadar toplamda 173 milyon dolarlık yatırıma ulaşmıştır. Her geçen gün yatırımlar ile büyümeye devam etmektedir.

 


Ali Hantal

VR Masters ve Mezun.com’un kurucusudur. 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. Tatil zamanlarında Türkiye’ye gelen ve insanların ABD’ye nasıl gidilebileceği sorularına maruz kalan Ali Hantal, bu konudaki iş boşluğunu görmüştür. Bunun ardından da Serkan Sevim adlı arkadaşı ile www.mezun.com adresini kurmuştur. ABD’de işletme yüksek lisansını yapmış ve ardından VR Masters isimli projeleri üreten bir ajans kurmuştur. Bu ajans ile VR, AR ve mixed reality çözümleri sunmaktadır.

 

 


Emrecan Doğan

Emre Can Doğan’ın eşi, ilk zamanlar Amazon Kindle’da müdürlük yapmaktadır ve o sıralar TOEFL’a hazırlanmaktadır. Eşinin sınava hazırlık sürecini gözlemleyerek, bir sınava hazırlık uygulaması yazmaya karar verir. Bu sayede Secore Beyond’un temelleri atılmış olur. Bugün ise ABD’de üniversiteye girmek için 121 ülkede öğrenciler Secore Beyond’u kullanmaktadır.

 

 


Arda Ünsal

Nevotek’in kurucusu ve CEO’sudur. ODTÜ mezunu olarak Koç Sistem’de birkaç pozisyonda çalışmıştır. Üç arkadaşı ile 2001 yılında Nevotek fikrini hayata geçirmiştir. Bu oluşum temelde IP telefona odaklı bir şirket olarak tanıtılmaktadır. Ayrıca Cisco’nun stratejik ortaklarından biri olarak, Cisco için ürün geliştirmektedirler. IP odaklı çözümleri otel, emlak, sağlık ve daha birçok alanda geliştirmeyi hedeflemektedirler. Nevotek, Silikon Vadisi’nin yanı sıra İstanbul, Hollanda ve Dubai’de ofislere sahiptir.

Google Asistan
Google Asistan Nedir? Nasıl Kullanılır?
Akıllı Telefon
Bir Devrin Başlayışı: Akıllı Telefonlar
İphone XS
iPhone XS ve iPhone XS Max Türkiye’de Satışa Çıktı
Suya Düşen Telefon
Suya Düşen Telefona Yapılması Gerekenler!


“Silikon Vadisinde Türk Girişimciler” üzerine 2 yorum

  1. Gökmen Efsun dedi ki:

    Bu bilgilendirici yazı için teşekkür ederim 🙂 Girişimlerden daha çok ne yazık ki çalışan insanlarımız mevcut. Girişim sayımızı arttırabilme dileği ile

  2. BURAK MEHEL dedi ki:

    Düşüncenizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim Gökmen Bey 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir