Şiddet Gören Kadın, Ne Yapmalıdır ?

Murat Civelek 21 Oca 2019 Kadın 40  0

KADINA ŞİDDETE HAYIR

Kadına şiddet konusu her geçen gün toplumda daha çok konuşulmaya başlansa da kadına şiddeti her geçen gün daha fazla hissediyoruz. Kadına şiddet konusunu incelersek bunu sadece fiziksel şiddet olarak algılamayın. Eğer yol arkadaşınız olan kadına fiziksel şiddet uygulamıyor olsanız dahi isteklerini göz ardı edip bir gülümsemeyi eksik tutuyorsanız bu seferde psikolojik şiddet söz konusudur. Etrafınıza dikkatli baktığınız zaman renklerin uyumundan, söylenen sözlere, edilen küfürden, üretilen hizmet ürünlerine kadar kadına karşı birçok sistematik şiddetin bilinçli bir şekilde üretildiğini görürsünüz. Bu nedenle her zaman tek bir ses tek bir yürekle kadına şiddete hayır!

25 KASIM KADINA KARŞI ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ

Takvim yaprakları 1960 yılının 25 Kasımını gösterdiği vakit Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı isyan, protesto ve şiddet gösterileri vardı. Bu gösterilerin gerçekleştiği, isyanın dil bulduğu bu zamanlarda üç kız kardeş Patria, Minerva ve Mirabelkardeşler vahşice tecavüze uğramış ve öldürülmüştü. O gün o isyanın sembolü olan kadınların anısını ve acısını diri tutmak adına tüm dünyada 25 Kasım günü Kadına Karşı Şiddetle Mücadele günü ilan edildi. Ölümlerinin ardından 29 yıl geçince Birleşik Milletler tarafından ilan edilen gün 1999 yılında resmileşse dahi o günden bugüne kadına yönelik şiddet sistematik olarak artmaktadır. Bu nedenle her zaman tek bir ses tek bir yürekle kadına şiddete hayır!

KADINA YÖNELİK ŞİDDET GÖREN BİR KADIN NELER YAPMALIDIR?

Kadınlar şiddete yönelik bir duruma maruz kaldıkları zaman güçlü bir kadın olmanın gerekliliklerinden biri olan ses çıkarma ve hakkını arama hakkını kullanmalıdır. Bu noktada adaleti kadının kendisi tescillemek yerine polis ve adalet kurumlarına müracaat etmesi gerekmektedir.. Ayrıca kamuoyu oluşturularak olayın diri tutulması ve şiddeti uygulayan tarafın kendini bilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca şiddete yönelik karşı oluşturulan kadın dernekleri ile iletişime geçilerek nasıl bir yol izleneceği, avukat desteği gibi konularda yardım istenebilir. Unutmayın kadına yönelik şiddet toplumun her alanında her kesiminde farklı biçimlerde tezahür etmektedir. Bu nedenle her zaman tek bir ses tek bir yürekle kadına şiddete hayır!

Evde Balon Paketleme İşi
Kilo Vermek İçin Kadınların Kullandığı Kür Tarifleri
Kadınlar İçin Romantizm Nedir, Ne Anlama Gelir ?
Kadınlarda Kişisel Bakım Nasıl Olmalıdır ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir