Şeftalinin Faydaları Nelerdir ?

Murat Civelek 11 Oca 2019 Yemek 23  0

Şeftali sevmeyenimiz yoktur.Yaz aylarında hepimizin severek tükettiği bir meyvedir şeftali. Şeftali, mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengindir.  Şeftali yemek cilt sağlığımızı olumlu etkiler. Çünkü içerisinde A ve C vitaminleri bulundurur. Bu vitaminler cildimiz için yararlı vitaminlerdir. Şeftali tüketen kişilerin cildi yumuşak ve parlak olur. Zayıflamak isteyen kişiler meyve seçimini şeftaliden yana kullanmalıdır nedeni ise şeftali de yağ bulunmaz ve sadece 68 kaloridir. Şeker hastalarının da günde bir adet şeftali tüketmesi sağlığını olumsuz etkilemez. Şeftalinin içinde bulunan şeker oranı oldukça düşüktür. Şeftali, güçlü bir antioksidan olması sebebiyle kanserli hücrelerin gelişmesini engeller. Birçok kanser türlerine karşı koruma sağlar.

Yüksek kolesterol rahatsızlığı olan kişilere de şeftali yemek iyi gelir.  Şeftali içinde A ve C vitaminleri barındırdığından göz sağlığını korur. Şeftali tüketen kişilerin gözlerinin daha iyi gördüğünü söylemeden geçemeyiz. Yaşlılık dönemleriniz de gözünüzde katarakt oluşumu da önler. Düzenli şekilde şeftali tüketen kişilerin kalp krizi geçirme olasılıklar azdır. Şeftali vücudumuzda bulunan kötü toksinleri dışarı atar. Şeftalide yüksek oranda lif olduğundan kabızlık sorunu olan kişilere de tüketmesi söylenilir. Bazı mide hastalıklarına yakalanma olasılıklarını azaltır. Sindirim sistemimiz içinde faydalı bir meyvedir şeftali. Şeftali yemek kas gücümüzü arttırır. Şeftali yemenin sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Bağışıklık sistemimizi de güçlendiren bir meyve olduğundan diğer meyvelere oranla şeftali daha çok tercih edilir.

Şeftalinin içinde kalsiyum vardır. Kalsiyumun bulunmasından dolayı şeftali yemek diş sağlığımızı korur. Şeftali yemek saç dökülmelerini en aza indirdiği gibi saçımızın yumuşak olmasını sağlar. Bağırsaklarımızda bulunan kurtların düşmesine yardımcı olur. Şeftalinin idrar söktürücü bir özelliği olduğundan bu rahatsızlığı olan kişiler şeftali tüketir. Midesi bozulan kişilerin midesini düzeltir. Şeftalinin afrodizyak etkisi olduğundan cinsel gücü arttırır. Şeftalinin böbrek temizleme gibi bir özelliği de bulunmaktadır. Şeftali cildimize sürerek cildimizde bulanan ölü hücrelerden bizi kurtarır. Şeftali yemek cildimize parlaklık verir ve cildimizi taze tutmamıza sebep olur. Şeftali cildimizdeki gözenekleri açarak daha hoş bir görüntüye sahip olmamızı sağlar.

Salçalı Makarna Nasıl Yapılır, Lezzetli Tarifi
Patatesli Börek Nasıl Yapılır, Lezzetli Tarifi
Kestane Nasıl Çizilir ve Pişirilir?
Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir