Beslenme

Psikolojiye Göre Nasıl Beslenilir?

BURAK MEHEL 28 Ara 2018 Sağlık 31  1

Ruh hali çoğu zaman kişilerin günlük beslenme alışkanlıklarını doğrudan etkiliyor. Son yapılan çalışmalara göre üzgün, mutlu, yorgun, sinirli, halsiz olunduğunda alışkın olunan beslenme düzeninin dışında yeme- içme eğilimleri gösterilebiliyor. Genellikle psikolojik açlık olarak tabir edilen bu durum özellikle kilo almaya ya da vermeye çalışanları daha çok etkiliyor. Ruh haline göre beslenme beyinin dengeyi sağlamasına ve kişilerin kendini daha mutlu ve huzurlu hissetmesine yardımcı olmakta. Bu dengeyi sağlamak için bazı besinlerden yardım alınabilir.

Kızgınlık ve Öfkeye Karşı Şekerli Gıdalara Başvurmayın!

Şekerli Gıda

Bu kandaki glikoz düzeyinin anlık hızlıca yükselip kısa bir süre sonra tekrar hızlıca düşmesine sebep olmakta ve öfkeye çare getirmemekte. Kızgınlık durumunda ilk yapılması gereken koca bir bardak su içmek olmalı. Sudan sonra papatya, melisa gibi bitki çayları ve fındık, ceviz, badem, fıstık gibi kuru yemişler de beyinde serotonin hormonu salgılatarak sakinleşmeye yardımcı olmakta. Ilık süt de uyumaya ve öfkenin azalmasına etkili diğer besinler arasındadır.

Yorgunluk ve Halsizlik Durumlarında Vitaminli Gıdalara Başvurun!

Vitaminli Gıda

Yorgunluk- halsizlik gibi durumlarda iştah daha çok kapanma eğilimindedir. Yorgunluk, halsizlik durumlarında c vitamininden zengin portakal, kivi, havuç, yeşil biber ve maydanoz gibi turuncu ve yeşil renkli meyve sebzeleri bol tüketmekte yarar vardır. Tabii bu tür besinlerin yenmeden önce iyice yıkanması gerekmektedir.

Depresyona Girdim Diyorsanız Çikolata Yiyin!

Çikolata Bebek

Çağın hastalığı depresyon durumunda keyif vermesi açısından miktarına dikkat etmek koşulu ile çikolata özellikle bitter yani kakao oranı fazla siyah çikolata önerilmektedir.

Keyifli Zamanlarınızda Kendinizi Ödüllendirin!

Pizza Hamburger

Keyifli olunan zamanlarda ya da keyfin yerine gelmesi istenen zamanlarda diğer öğünlerde dengelemek şartı ile pizza, hamburger, hamur işi gibi gıdalar önerilmekte. Ya da daha sağlıklı muadilleri olarak şeker yerine içlerinde hurma, keçiboynuzu, bal gibi ham maddeler bulunan yiyecekler tercih edilebilir.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir