Takım İşi

Proje Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

BURAK MEHEL 09 Kas 2018 Eğitim 47  0

 

Başarmak istediğiniz bir girişim için orta ya da uzun vadede stratejik bir plan oluşturmalısınız. Proje, bir planın analizini ve değerlendirilmesini sağlamaktadır. Proje ile yapmak istediğiniz iş için alternatifleri en uygun şekilde formüle ederek planlayabilirsiniz.
Projenizin belirlenen amaç ve hedeflerine ulaşması için yönetim, plan ve organizasyonun disiplinli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Projeler belli bir başlangıç ve bitişe sahiptir. Süreç içerisinde olası değişikliklere göre yönetim uygulanmaktadır.


PROJE YÖNETİM SÜRECİ

Proje yönetimi için ilk adım bir başlangıç haritası çıkartmaktır. Projenin sonuçlandırılması için gereken süre, kişi sayısı, maliyetler ve bütçe göz önüne alınarak plan oluşturulmalıdır. Bu yol haritasına göre bir süreç belirlenmesi gerekir. Proje yönetim aşamaları şu şekildedir;

👉 Başlatma aşaması

👉 Planlama ve tasarlama aşaması

👉 Uygulama aşaması

👉 Kontrol ve test aşaması

👉 Bitiş aşaması

Proje başlangıcında hedefler doğrultusunda iyi bir analiz yapılmalıdır. Başlangıçtaki mali durum, görev dağılımı, zaman planlaması ve yol haritası belirlenmelidir. Başlangıçta belirlenen durumlar en ince detaya göre planlanmalıdır. Bütçeniz, projenin maliyeti, proje için gereken kaynaklar, ekip seçimi ve görev dağılımı, olası olumsuz durumlar için ek planlama gibi konular iyi bir şekilde analiz edilmelidir.


Uygulama aşamasında her şeyin projeye uygun ve planlı gidip gitmediği çok önemlidir. Bu süreçte tüm ekip hareket halindedir, her şey doğru işlerse büyük bir verim sağlanır. Kontrol ve test aşamasında risk durumuna karşı planlar uygulanmaktadır. Bazı durumlar beklendiği gibi gitmezse değerlendirmeye alınmalıdır ve duruma göre yeni çözümler oluşturulmalıdır. Proje bitiş aşamasında yapılan işler resmi olarak bitirilir, sözleşme kapanır. İş ile ilgili her türlü bilgi depolanır. Eğer bu şekilde bir proje yönetimi işletirseniz ve her şeyi verimli kullanırsanız verimli sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Anaokulu Seçerken Doğru Tercih Nasıl Yapılır ?
Yabancı Dil Bilmenin Önemi ve Faydaları Nelerdir ?
Sır Tutmak ve Yalan Söylemek
Motivasyon Arttırma Yöntemleri Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir