Osmanlı'da Uygulanmış 8 İlginç Yasak

Osmanlı’da Uygulanmış 8 İlginç Yasak

BURAK MEHEL 23 Kas 2018 Tarih 389  1

Osmanlı Devletinde bazı dönemlerde yasaklar göze çok batmıştır, özellikle IV. Murat dönemi yasaklarla doluydu. Örneğin, tütün kullanımı osmanlıda yasaklanmıştı. Sadece bu dönemde yasaklar getirilmemiş birçok dönemde yasaklar vardı. Osmanlı’da Uygulanmış 8 İlginç Yasağı sizin için araştırıp derledik.


✅ Kahve İçmek Osmanlı’da Yasaklanmıştı

1554 Kanuni zamanında kahve ve kahvehaneler yasaklanmış. Halep ve Şam’dan getirilen kahve, kısa sürede çok sevilmiş ve müptelası giderek artmıştır. Zamanla kahvehaneler artmaya başlamıştır. O dönemde ünlü bir din bilgini olan Ahmet Sunbati, kahve haramdır fetvası verdi. Karşı düşüncede olan din alimleri bu fetvaya tepki gösterdi. Daha sonra din adamlarının aldığı ortak kararla içilmesinin mübah olduğu fikrinde uzlaştılar.

osmanlıkahvesi


✅ Tütün ve Kahvehane Osmanlı’da Yasaklanmıştı

I.Murat zamanında tütün ve içki yasaklanmıştı. Bu yasağın ardında kahvehaneler de yasaklandı. Kahvehanelerin yasaklanmasının sebebi insanların kahvede toplanıp tütün yasağına karşı örgütlenmesini önlemek ve devlet aleyhine konuşmalarını engellemektir. Bu yasağa uymayanlar idam edilmiştir. II. Mahmut döneminde bu yasak tamamen kaldırılmıştır.

osmanlıkahvehanede

 

✅ Kadınların Kaymak Satan Dükkanlara Girmesi Osmanlı’da Yasaklanmıştı

Kadınların Eyüp’te kaymak satan dükkanlara gitmeleri yasaktı. Bu yasağın gerekçesi ise kadınların türbe ziyareti diye çıktıkları evden kaymakçı dükkanına giderek orada erkeklerle buluşmasıdır. Bu olayın anlaşılması üzerine Eyüp kadısına durum bildirilir. Kadı durumu anlayınca kadınları kaymakçı dükkanına girmesi yasaklanır.

osmanlıkaymak

 

✅ Kadın ve Erkeklerin Aynı Kayığa Binmesi Osmanlı’da Yasaklanmıştı

Osmanlıda ki ilginç yasaklardan biri de kadınların erkeklerle birlikte kayığa binmesi yasağıdır. 1580 yılından II. Abdülhamit dönemine kadar bu yasak devam etmiştir. Bazı kadınların erkeklerle anlaşarak kayığa bindikleri ve kayıkta gizli gizli buluştukları için böyle bir yasak getirilmiştir.

osmanlıkayık

 

✅ Çeşit Çeşit Yemek Yapmak Osmanlı’da Yasaklanmıştı

1821 yılında evde çeşit çeşit yemek olması yasaklanmıştı. Bunun gerekçesi ise israfı önlemekti. Zenginlerin yaşadığı konaklarda çekilen ziyafetler ve eğlenceler sonucu oluşan israf oldukça fazlaydı. Durumun farkına varan kadı bir evde en fazla beş çeşit yemek pişirilebileceğini, daha fazlasının yasak olduğunu duyurmuştur.

osmanlısofrasi

 

✅ Bekar Erkeklerin İstanbul’a Girmesi Osmanlı’da Yasaklanmıştı

En ilginç yasaklardan biri de bekar erkeklerin İstanbul’a girmeleri yasağıdır. İstanbul’da insanların kefilsiz oturması yasaktı. Anadolu’dan İstanbula gelen bekar erkekler, kaldıkları otel odalarında fuhuş yaptıkları, kavgalara karıştıkları, silahla isyanlara katıldıkları ve kargaşa ortamında çarşıyı ve pazarı yağmaladıkları tespit edilmiştir. Bu yüzden böyle bir yasak getirilmiştir.

 

✅ Çan Çalmak Osmanlı’da Yasaklanmıştı

Osmanlı bir dönem çan çalma yasağı getirilmiştir. Ülkedeki bütün çanlar toplanmıştı.Çan çalma yasağı 1856 yılına kadar devam etmiştir. Ayrıca çan çalma yasağının olduğu dönemde bekçilere davul çalma yasağı, kahvehanelerde oyun oynama yasağı gibi yasaklar getirilmiştir. Ramazan ayında bile bu yasak aynı şekilde geçerliliğini sürdürmüştür.

Hükümdar 

Adını Tarihe Altın Harflerle Yazdırmış 12 Hükümdar

 


✅ Çingenelerin Ata Binmesi Osmanlı’da Yasaklanmıştı

Çingenelerin ata binmesi ve kısrak beslemesi yasaklanmıştı. Söylenenlere göre at ile yolculuk yapan çingeneler yollarda durup kötü şeyler yapıyorlardı. Bu olayların duyulması üzerine İstanbul kadısı Çingenelerin ata binmesini yasaklamıştır.

osmanlıatcingene

Osmanlıda Kardeş Katli
Osmanlı’da Taht İçin Kardeşini Katleden Padişahlar!
Hükümdar
Adını Tarihe Altın Harflerle Yazdırmış 12 Hükümdar
Bilmeniz Gereken 11 Tarihi Bilgi
Bilmeniz Gereken 11 Tarihi Bilgi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir