Ölüme Yakın Hayvanların Hayata Döndürülmesi

Murat Civelek 11 Oca 2019 Hayvan 27  0

Günümüzde ciddi bir hastalık boyutuna gelen hayvanlara eziyet edip onları ölüme terk etmek, büyük bir sorun teşkil etmektedir. Caydırıcı cezaların olmaması ve toplumunda bu duruma çok önem vermemesi neticesinde bu tarz olaylar kaçınılmaz hale gelmiştir. Psikolojik sorunları olan insanlar ilk sıkıntılarında kendini asla savunamayan dilsiz ve güçsüz hayvanlar üzerinden kendilerini tatmin etme yoluna gidiyorlar. Bu insanların bir kısmı eziyet edip hayvanları öldürüyorlar ve kendi psikolojilerini bir tatmin noktasına ulaştırıyorlar. Ancak bazı daha üst seviye sorunlu insanlar ise bu hayvanlara işkence edip acılar ve sızılar içerisinde ölüme terk ediyorlar. Sanki karşısındaki bir canlı değilmiş gibi, o hayvanların iniltileri bu sorunlu insanlara haz veriyor.

 Ancak insanların merhamet duygusu hala ölmemiştir. Dünya’nın ve evrenin devamını sağlayan insanlar hala varlıklarını korumaktadır. İniltiler içerisinde ölüm ile yüzleşmesi yakın olan hayvanları, hayvan olarak değil bir canlı olarak ele alıp onları hayata döndüren insanlar ! Ölümüne ramak kalmış bir hayvan ile karşılaşıldığı zaman, hayat dediğimiz güzelliği o hayvanın damarlarından yeniden akıtabilmek için yapmamız gereken şeyler aslında kolaydır. Öncelikle böyle ölüme yakın bir hayvan ile karşılaştığımızda ilk yapmamız gereken devlet tarafından hizmet veren veterinerlik hizmetlerini veya beyaz masayı arayarak hemen yardım çağırmak olacaktır. Ancak bazen gelinmesi gecikebiliyor. Böyle durumlarda hayvanları acılar içinde bekletmek yerine, kendi şahsi aracımız veya bir taksi yardımı ile en yakın veteriner hekimliğine gitmek gerekmektedir.

            Hayvanı sıcak bir battaniye yardımı ile sarıp rahatlatarak veterinerin yolunu tutmamız lazım. Veterinerlerin birçoğu böyle bir kazaya ya da eziyete uğramış hayvanlar için para almadan gönüllü olarak tedavi uygulamaktadırlar. Hayvanın ağırlığında göre bir hafta ya da iki haftalık bir rehabilitasyon eşliğinde hayvanın eski sağlığına kavuşması sağlanıyor. Ancak esas mesele veteriner hekiminden taburcu olan hayvan için başlıyor. Bu bir canlı olduğu için şefkat ve sevgi bekliyor. Başına felaket gelen sokaklardan ve insanlarda korkuyor. Mümkünse böyle hayvanları sahiplenip, sevgiyi ile hayata bağlamak lazım. Ayrıca o muhtaç hayvan günün o saatinde karşımıza çıktıysa demek ki yollarımızın kesişmesi gerekiyormuş. Bu kaderi inkar edip yolları ayırmak manasız olurdu.

Dünyanın En Dayanıklı ve Güçlü Hayvanı Hangisidir ?
Hayvan Familyalarının İsimleri Nelerdir ?
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Ekolojiye Zararları Nelerdir ?
Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Sağladığı Yardımlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir