Noel

Noel Nedir? Neden Tüm Hristiyanlar Noel’i 25 Aralıkta Kutlamıyor?

BURAK MEHEL 25 Ara 2018 Gündem 52  1

Hristiyanlık dininde çok önemli yeri olan Noel Bayramı 25 Aralıkta kutlanıyor. 4. yüzyıldan bugüne süregelen bu geleneğin sebebi, Hz. İsa’nın bu tarihte doğduğuna inanılmasıdır. Noel bayramı günümüzde dünya çapında kutlanılan bayramlar arasında en popüler olanıdır diyebiliriz. Zamanında Hristiyanlık dini tarafından dahi önemsenmeyen Noel bayramının bu kadar popüler olmasında dışsal olaylarında etkisi büyüktür. Şimdi aklımızda bulunan İsa’nın doğduğu gün neden 25 Aralık olarak belirlendi? Nasıl bu kadar popüler bir bayram haline geldi? sorularının cevaplarını birlikte öğrenelim.

Noel Nedir? Noel Kelimesinin Anlamı Nedir?

Noel Ağacı

Hristiyanlık dininde Hz. İsa’nın doğum gününü kutlamak amacıyla yapmış oldukları bayrama “Noel” denilir. Noel kelimesi Türkçeye Fransızca dilinden katılmıştır. Noel kelimesinin anlamı “Doğum Günü” anlamına gelmekte olan “Natalis”den geliyor.

Neden Tüm Hristiyanlar Noel’i 25 Aralıkta Kutlamıyor?

Noel bayramı her Hristiyanlık mezhebi tarafından farklı günlerde kutlanır. 4. asırda Anadolu ve Mısır’da 6 Ocak’ta kutlandığı görülüyor. 6 Ocak tarihinin Noel bayramı olarak kutlanmasının sebebi ise İsa’nın vaftiz edildiği gün ile doğduğu günün aynı olduğunun düşünülmesidir. Peki 25 Aralıkta kutlayanlar neden bu tarihi seçmiş? Bunun sebebi ise Mecusilerin Beytüllahim’e geldiklerinde İsa’yı ziyaret ettikleri gün olduğuna inanıyor olmalarıdır.

Noel Baba Kimdir?

Noel Baba

Episkopos Nikolas İznik Konsili’nde Arius ya da Ariusçu bir episkoposla tartışması ünlüdür. Bilindiği üzere Arius İznik Konsili’nde İsa Mesih’in Tanrı’nın Oğlu olduğunu, ancak Tanrı tarafından yaratıldığını, Baba Tanrı’dan alt statüde bir doğaya sahip olduğunu iddia eder. Episkopos Nikolas ise şiddetle bu düşünceye karşı çıkmıştır ve İsa Mesih’in Üçlü Birlik (Baba – Oğul – Kutsal Ruh) olarak tanımlanan Tanrı doğasında Baba ve Kutsal Ruh’la aynı derecede olduğunu savunmuştur. Episkopos Nikolas 6 Aralık (Şu an kullandığımız Miladi takvime göre 22 Aralık)’ta vefat etmiştir.

Alıntı: Kutsal Kitap | Noel Baba Kimdir?
Reynmen – Derdim Olsun, 1 Günde 8 Milyon İzlendi
Özlem Parlu Kimdir ? Ebru Polat’a Yakın İsim..
#10YearChallenge Etiketi Nedir, En Komik Paylaşımlar
20 Bin Öğretmen Ataması Sözlü Mülakat Sonuçları AÇIKLANDI


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir