Nar

Nar Meyvesinin Vücuda 8 Faydası

BURAK MEHEL 23 Kas 2018 Sağlık 49  0

 

Kış aylarında yetişen ve faydaları saymakla bitmeyen nar meyvesi, hem suyundan kabuğuna kadar birçok konuda şifa kaynağı olan bir meyvedir. Eski çağlardan beri ölümsüzlük,sağlık ve bereketin sembolü haline gelmiştir. Nar Meyvesinin Vücuda 8 Faydasını birlikte inceleyelim.

C Vitamini Bakımından Zengindir

Narda bulunan C vitamini portakaldan daha fazladır. Günde bir bardak nar suyu içerseniz, vücudunuzun C vitamini ihtiyacının % 36’sını karşılamış olursunuz. C vitaminin yanında demir, sodyum, magnezyum ve fosfor da içermektedir.

Narmeyve77

Kansere Karşı Sizi Korur

Nar, içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde kanser oluşumunu engeller. Özellikle prostat ve cilt kanseri gibi kanser türlerini önlemede etkilidir. Narı, suyunu sıkarak tüketirseniz faydalarından daha çok istifade etmiş olursunuz.

Sindirimi Düzenlemede Etkilidir

İnsanlar kış aylarında yaza göre daha hareketsiz yaşam sürerler ve bu da sindirimin yavaşlamasına sebep olur. Nar tanelerinin arasında bulunan beyaz tabaka mide için oldukça faydalıdır ve sindirimin güçlenmesine yardımcı olur. Sindirim güçlüğü yaşıyorsanız nar kabuğunu kaynatın ve kaynattıktan sonra soğumasını bekleyin. İçine bir miktar bal kattıktan sonra içebilirsiniz.

Hücrelerin Yenilenmesini Sağlar

İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde cildin ve dokuların yenilenmesine katkıda bulunur. Bu sayede yaraların da hızlı iyileşmesini sağlar.

Yağ Oluşumunun Engellenmesinde Etkilidir

Yapılan araştırmalara göre nar, bel ve karın bölgesinde yağ oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Bir ay boyunca düzenli nar suyu içmek yağ hücrelerinin çoğalmasını engeller.

Nar Teninizi Güzelleştirir

Çok fazla bilinmese de nar kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Narın içerisinde bulunan elementler bazı kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda antioksidan özelliği ile cilde çok iyi gelmektedir.

Kıkırdak Sağlığına Fayda Sağlar

Narda bulunan bazı enzimler kıkırdak hasarını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda çocukların iştahını arttırmaktadır. İştah sorunu yaşayan çocuklara günde bir bardak nar suyu içmesi ve bir adet nar yemesi önerilir.

Gribe Karşı Sizi Korur

Kışın daha çok kapalı alanlarda vakit geçirdiğimiz için gribal enfeksiyona yakalanma ihtimalimiz yüksetir. Nar, içerdiği C vitamini sayesinde enfeksiyonlarla mücadele eder ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu da hastalıklara karşı koruma sağlar. Siz de kışın hastalıklara karşı korunmak istiyorsanız düzenli olarak nar tüketin.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir