Migren Nedir, Neden Oluşur ?

Murat Civelek 11 Oca 2019 Sağlık 25  0

Migreni nörolojik bir hastalık türüdür. Kendini şakaklarda başlayan baş ağrısı ile gösteren bu hastalık erkeklere oranla kadınlarda daha fazla gözükür. Kimi kişilerde baş ağrısının yanında bulantı ve ışığa duyarlılıkta meydana gelebilir. Şiddeti artan migren kimi zaman günlük işlerin yapılmasına bile mâni olabilir. Bu yüzden her baş ağrısını ağrı kesici alarak geçirmeyin en yakın zamanda doktora gidin. Migren rahatsızlığının genetik faktörlerden gelen bir rahatsızlık olduğu da bilinmektedir. Ailenizde migren rahatsızlığı olan bir kişi varsa sizin de bu hastalığa yakalanma olasılığınız daha yüksektir.

Hormonal değişiklikler sırasında da migren rahatsızlığı meydana gelir. Hormon değişikliği en fazla bayanlarda olduğu için migren rahatsızlığına kadınların yakalanma olasılığı daha fazladır. Adet döneminde şiddetli regl ağrınızın yanında baş ağrınız da oluyorsa migreniniz olabilir. Yediğiniz bazı besinlerde migreninizi tetikler. Örneğin; peynir, mercimek, sakatatlar, alkollü içecekler ve çikolata. Gün içerisinde suyu fazla tüketmezseniz de migren atakları yaşamanıza sebep olabilir. Öğün atlamayıp düzenli beslenerek bu ataklarınızı erteleyebilirsiniz. Keskin kokulu veya çok ışıklı bir ortamda bulunduğunuz zamanda migreniniz tetiklenebilir. Migren rahatsızlığı yaşamak istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır.

Bunlar;

  • Uyumanıza dikkat edip ne çok ne fazla uyumanız gerekmektedir.
  • Her gün egzersiz yapın.
  • Stresli olduğunuz zaman bununla nasıl başa çıkılır onu öğrenin. Stres migreni tetikler unutmayın.
  • Kendinize uygun bir kiloda olun ve hep o kiloda kalın.
  • Çok fazla alkol içmemeye özen gösterin.

Hangi Besinler Migren Atağı Yaşamanıza Sebep Olur

Tükettiğiniz bazı besinler migreniniz tetikler ve migren atağı yaşamanıza sebep olur. Hangi besinleri tüketmemeniz gerektiğini hep birlikte öğrenelim.

Alkol: Kırmızı şarap, rakı, bira vb. içtiğinizde ani migren ağrılarıyla baş başa kalabilirsiniz.

Gıda koruyucuları: İçerisinde gıda koruyucusu bulunan her türlü besin migreninizi tetikler.

Soğuk havalar: Soğuk havaya çok fazla maruz kalmakta migren atağının yaşanmasına sebep olur.

Kuruyemiş: Kuruyemiş tüketmekte migrene iyi gelmez.

Kuru meyveler: Hurma, incir vb. gibi meyvelerde migreni olumsuz etkiler. Migreni olan kişiler bu tür meyvelerden uzak durmaları gerekir.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir