Mars

Mars ve Dünya Arasındaki Benzerlikler!

BURAK MEHEL 23 Ara 2018 Bilim 33  0

Son yıllarda insanoğlunun Mars merakının fazlasıyla arttığını gözlemliyoruz. Peki neden başka bir gezegen değilde Mars? Yaşam olanaklarının fazlaca olduğu Dünyadan kaçmayı neden bu kadar ister oldu insanoğlu? Bu sorunun cevabı şu, aslında amaç kaçış değil sadece Dünya’nın bir gün sonu geldiğinde insanoğlunun yaşamını devam ettirebilmesi için ortam arayışları.. Diğer soruya gelecek olursak neden başka bir gezegen değilde Mars, çünkü yaşadığımız Dünyaya yaşanılabilirlik bakımından en yakın gezegen Mars’tır. Hadi birlikte Mars hangi yönleriyle Dünya’mıza benzerlik gösteriyor bunları inceleyelim..

Mars’ta da Dünyadaki Gibi 4 Mevsim Var

Biz nasıl kış-ilkbahar-yaz-sonbahar mevsimlerini yaşıyorsak aynı şekilde Mars‘ta bu mevsimleri yaşıyor. Fakat bir tek farklılık var o da şu, Mars’ta mevsimler Dünya’dakinin neredeyse 2 katı uzunlukta sürüyor. Mars’ın Güneş çevresinde ki bir turu 687 gündür..

Dünya’da Oluşan Aurora Mars’tada Var

Renkli aurora ışıkları sadece Dünyada mı var sanıyorsunuz? Koşulların uygun olması durumunda, her gezegende aurora ışıkları ortaya çıkar. 11 Eylül’de Güneş’ten çıkan koronal kütlelerin sıçraması çok kuvvetli oldu ve bunun sonucunda sıçrayan parçacıklar Mars’ın yüzeyinde aurora oluşturdu.

Mars’ta Bir Gün 24 Saat 40 Dakika

Mars’ta bir günün süresi Dünyanınkinden pek farklı değil. Arada sadece 40 dakika fark var yani Marsta 1 gün=24 saat 40 dakikadır.

Mars’ta Tabiki de Su Var!

2008 yılında, NASA’nın Mars Keşif Gezegeni bazı dağların yamaçlarında su akışının olduğunu keşfetmiştir. Şöyle bir sorun var ki bu su akıntısı sadece yaz aylarında sıvı haldedir. Kış mevsiminde tamamen don halindedir.

Hava Basıncı Çok Farklı!

Mars’ta bulunan hava basıncı Dünya’nın hava basıncının sadece %10’u kadar, ziraat mühendisleri bu düşük basınç miktarında bile bitki yetiştirilebileceğini söylüyor. Bu düşünce, astronotların Mars yüzeyinde yapay seralarla bitki yetiştirebileceklerini gösteriyor. Tek bir sorun var o da yer çekiminin olmaması..

Tuz Lambası
Tuz Lambasının Faydaları Nelerdir?
Geminid Meteor Yağmuru
Geminid Meteor Yağmuru Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek?
Karadelik
Kara Delik Nedir? Nasıl Oluşurlar?
gezegenler
En Küçük Gezegen Hangisidir?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir