Leylak Yağının Faydaları Nelerdir?

Murat Civelek 11 Oca 2019 Sağlık 32  0

Leylak bitkisinin çekirdeklerinden leylak yağı elde edilir. Kozmetik ürünlerin yapılışında da leylak yağından faydalanılır. Leylak yağı cilt losyonlarında, sabunlarda, şampuanlarda kullanılan bir yağ çeşididir.

Bazı kimyasal temizlik malzemelerinin içerisinde de kullanılır. Leylak yağı antioksidan özellik taşımaktadır. Leylak yağı antiseptik bir yağdır. Leylak yağı bazı mantar enfeksiyonlarının tedavisinde iyileştirici etkiye sahip olduğundan kullanılabilir. Leylak yağı vücutta oluşacak iltihaplanmaları engeller. Leylak yağı vücudumuzda bulunan bakterilerle savaşarak hastalıklara kolay yakalanmamızı engeller. Leylak yağı C vitamini yönünden oldukça zengindir. Leylak yağı, gut hastalığı olan kişilerin şikayetlerini azaltıp tedavilerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir. Ateşi olan kişilerin ateşini düşürmek için de leylak yağından faydalanılabilir. Leylak yağı bazı ateşli hastalıklar geçiren kişilerin terlemelerine yardımcı olur. Leylak yağı sıtma hastalığı olan kişilerin tedavisinde de iyileştirici etkiye sahip olduğundan kullanılması gerekmektedir. Leylak yağı sıtma hastalığına yakalanma riskini de azaltır. Leylak yağını buhar yöntemi ile kullandığımızda astımımızın şiddeti azalır.

Leylak Yağı Ne İşe Yarar?

Regl düzensizliği olan bayanlar karnına leylak yağını masaj yaparak sürdüklerinde regl düzensizliklerinin düzelmesine yardımcı olurlar. Banyo edilirken banyo suyuna damlatılan leylak yağı vücudunuzdaki kötü kokuları yok eder. Bazı ruhsal hastalıkların tedavisinde de iyileştirici bir etkiye sahip olduğundan leylak yağı kullanılır.  Kendimizi zihinsel ve ruhsal yönden rahatlatmak içinde leylak yağını kullanabiliriz. Leylak yağı cildimizde bulunan kırışıkların azalmasına yardımcı olur. Leylak yağı cildimizde oluşacak yaşlılık belirtilerini en aza indirir. Leylak yağı cildimizin sarkmasını önler. Kuru bir cilde sahipseniz eğer leylak yağı kullanarak cildinizi nemlendirebilirsiniz. Leylak yağını cildimize sürdüğümüzde cildimiz daha canlı olur. Bazı kişilerin cildi yorgun görünür böyle durumlarda leylak yağı kullanılarak cildimizin yorgunluğu giderilir. Cildimizde oluşan bazı yaraların tedavisinde de leylak yağı iyileştirici etki gösterebilmektedir. Cildin üzerinde oluşan kızarıkları gidermede de leylak yağından faydalanılabilir. Aşırı sıcaktan dolayı bazı kişilerin cildinde güneş yanığı meydana gelir.

Leylak yağını güneş yanığı olan kısımlarımıza sürerek tedavi süresini kısaltabiliriz. Leylak yağı vücudumuzda tutulan toksinleri dışarı atmamıza yardımcı olur. Bağırsağında kurt bulunan kişiler leylak yağı kullanarak bağırsak kurtlarını düşürebilirler.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir