lamakapak

Lamalar Neden Tükürür?

BURAK MEHEL 27 Kas 2018 Hayvan 404  0

Deve ailesinden gelen, deveye benzer yapılarıyla narin bir görüntü veren lamaların en ilginç özelliğinin tükürmeleri olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Hiç düşündünüz mü lamalar neden tükürüyor?

Deveden Farkı Nedir?

Deveye sadece görünüş olarak benzeyen lamaların hörgücü yoktur. Boynu uzun olup bacakları ise ipincedir. Yaşam alanları olarak Güney Amerika’nın dağlık bölgelerini öngörebiliriz. Fiziksel özelliklerine göz atmamız gerekirse, deveden küçük yerden omuzlarına kadar yükseklikleri 1-2 metre civarıdır. Kuyrukları ise tam olarak 20 cm’dir.
Ha unutmadan lamaların bir lakabı da var “Çöl gemisi”. Yaratılış biçimi olarak develer nasıl sıcak çöllerde yaşamaya göre yaratıldıysa lamalarda dağlık alanda yaşamaya göre yaratılmıştır.

lama1

Nasıl Beslenirler?

Azla yetinemeyen diye bir laf vardır ya, lamalar bu azla yetinemeyen kısımdan değildirler. Yol kenarlarında buldukları otlarla karınlarını doyurarak idare ederler. Develerle olan en benzer özelliği ise su buldukları zaman bolca içerek depolayabilirler ve bunun sonucunda uzun bir süre su içmeden yaşamlarına devam edebilirler.

lama2

Lamalar Kısıtlamaya Gelemezler

Lamada keçi inadı derler ya işte o inadın aynısı vardır. Köpekler gibi sahibine itaat kavramı yoktur onlarda. Lamanın üzerine yüklediğiniz yükü taşıyamadığı miktara çıkarırsanız çöker kalırlar oldukları yere ve asla ayağa kalkmazlar.

lama3

Peki Neden Tükürürler?

Bir kere uzattığınız mamayı istemezlerse onu ona asla yediremezsiniz. İnsanlarda bulunduğu gibi hayvanlarda da bulunan kızma yetisi lamalarda oldukça ön plana çıkıyor. Kızdıklarında etrafa oldukça pis bir koku yayan tükürüklerini silah olarak kullanıyorlar. Doğal yaşamda bu silahlarını düşmanları kendilerinden uzaklaştırmak için kullandıkları biliniyor.

Dünyanın En Dayanıklı ve Güçlü Hayvanı Hangisidir ?
Hayvan Familyalarının İsimleri Nelerdir ?
Hayvanlara Yapılan Deneylerin Ekolojiye Zararları Nelerdir ?
Belediyelerin Sokak Hayvanlarına Sağladığı Yardımlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir