Kredi Notu Yükseltmenin En Etkili Yolları

Murat Civelek 17 Oca 2019 Finans 53  0

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

İnsanlar nakit ihtiyaçlarını karşılamak için birçok yola başvuruyor. Bankaların sunmuş olduğu kredi kartı ve kredi imkanları insanların ilgisini çekiyor ve tercih ediliyor. Bu imkanlarda yararlanmak istiyorsanız bankaların istediği kriterlere uygun olmanız gerekiyor. Kredi kullanmak istiyorsanız ilk olarak aktif olarak SGK’lı şekilde çalışmanız gerekiyor. Kredi için mutlaka daha önceden bankalar ile çalışmanız gerekiyor ve bu çalışmalarınıza göre kredi notunuz belirleniyor.

Kredi notunuz eğer yüksek ise rahatlıkla kredi veya kredi kartı alabilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için kredi kartlarınızı veya aldığınız kredileri zamanında ödemeniz gerekiyor. Yapacağınız ödemelerde gecikme yaparsanız notunuz düşüşe geçecektir. Zamanında yapılan her ödeme notunuza olumlu olarak yansır. Eğer imkanınız bulunuyorsa ödeme gününden önce ödeme yapmanız kredi notunuzu daha kolay yükseltecektir. Çünkü bankalar ödemelerini erken yapan müşterileri bir dosyada toplar. Bu dosyalarda ki bilgiler ile beraber kredi notları düzenlenir.

Kredi Notunun Önemi

Bankalara yapacağınız her başvuruda kredi notunuz inceleniyor. Bu yüzden kredi notu çok önemli bir konudur. Kredi notunuz eğer düşük ise kredi kartı ve kredilerden yararlanamazsınız. Bankalar kredi notunu bir güven olarak kabul ediyor. Verdiği kredileri kolaylıkla geri alması için kredi notu yüksek olan kişileri seçiyor.

Düşük Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notları çok kısa sürede yükselmez. Hele ki kara listeye girdiyseniz ve hakkınızda yasal işlem başlatıldıysa, kredi notunuzun yükselmesi için uzun bir süreç gerekir. Borcunuzun tamamını ödeseniz bile, ödemelerinizi zamanında yapmadığınız için kara listeden çıkamazsınız. Kara listeden çıkana kadar yeni bir kredi kartı alamaz ve kredi çekme işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bu durumu düzeltmek için elinizde bulunan ve daha önceden aldığınız kredi kartlarını zamanında ödeyerek notunuzu yükseltebilirsiniz. O yüzden kara listeye düşmeden ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız.

Kredi Notu Yüksek Olunca Ne Oluyor?

Kredi notunuz eğer yüksek ise bankalardan kolaylıkla kredi veya kredi kartı alabilirsiniz. Bankalar sizin daha önceden ödemelerinizi düzgün yaptığınızı, notunuz ile teyit ederek size kredi imkânı sağlıyor. Kredi notunuz yüksek olduğu için, bankalar size nakit ihtiyacı duyduğunuzda kredi imkanlarından faydalanmanızı sağlıyor.

Bahis Oynamadan Önce Nasıl Analiz Yapılmalıdır ?
Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Bitince Ne Yapılır ?
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?
Kredi Kartı Nasıl Alınır, En Kolay Yolu Nedir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir