Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Bitince Ne Yapılır ?

Murat Civelek 17 Oca 2019 Finans 87  0

Kredi kartı artık çağımızın en çok kullanılan ödeme aracı olmuştur. Para taşımak isteyen ve taksitli alışveriş yapmak isteyen kişiler genellikle kredi kartı kullanıyor. En çok kullanılan ama aynı zamanda en çok dikkat edilmesi gereken bir ödeme aracıdır. Eğer harcama yaparken dikkat edilmezse ödeme yapılırken çok büyük sorunlar doğurabilir. Bunun önüne geçmek için mutlaka bütçenize göre kullanmanız önerilir. Çünkü kartların geri ödemesi düzensiz bir şekilde olursa, kredi notunuz düşer.

Kredi Kartı Nasıl Çalışır?

Kredi kartı, post cihazlarına okutularak ya da kart üzerinde bulunan bilgiler ile kullanılabilir. Kart üzerinde kart numarası, son kullanma tarihi, adınız soyadınız ve internet alışverişlerinde kullanılan 3 haneli bir numara bulunur. Bu bilgiler oldukça önemli bilgiler olduğundan, kimse ile paylaşmamalısınız. Kredi kartı post cihazlarına okutularak, şifre girilmesi istenir. Şifreniz 4 haneli bir rakamdan oluşur. Şifrenizi, kartı ilk aldığınız günde siz belirliyorsunuz. Post cihazına harcama yaptığınız tutar girildikten sonra, şifrenizi girip alışverişi tamamlıyorsunuz ve fişinizi alıyorsunuz. Girilen tutarın, alışveriş tutarınız ile aynı olmasına dikkat etmelisiniz. Fişinizi kontrol ederek bu durumu teyit edebilirsiniz.

Kredi Kartı Kaybolursa Ne Yapmam Gerekir?

Kredi kartınızın kaybolması veya bilgilerin başkası tarafından bilinmesi durumunda büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Eğer böyle durumlar yaşarsanız, banka müşteri temsilcisini arayarak kartınızı iptal ettirmelisiniz. Kart iptali yaptırmadığınız sürece kullanıma açık kalacaktır. Paranızı riske atmamak için kartınızı kullanıma kapatmanız gerekir. Kart bilgilerinizi banka yetkilileri dahil kimse ile paylaşmamalısınız. Bu durum oldukça kötü sonuçlar doğurmaktadır.

Kredi Kartının Son Kullanma Tarihi

Kredinin kartının son kullanma tarihi, kart üzerinde yer alır. O tarih kartınızın kullanıma kapatılacağı zamandır. O tarih gelmeden mutlaka bankaya başvurarak yeni kart talep etmelisiniz. Eğer gün geçtikten sonra talep ederseniz, kart gelene kadar alışveriş yapmanız zorlaşacaktır. Mağdur olmamak adına son kullanma tarihi yaklaştığında başvuru yapmalısınız. Son kullanma tarihi geçen bir kredi banka tarafından kullanıma kapatılır ve o kartın hiçbir özelliği bulunmaz. Bankamatiklerde veya post cihazlarında hiçbir şekilde çalışmaz.

Bahis Oynamadan Önce Nasıl Analiz Yapılmalıdır ?
Kredi Notu Yükseltmenin En Etkili Yolları
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?
Kredi Kartı Nasıl Alınır, En Kolay Yolu Nedir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir