Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?

Murat Civelek 17 Oca 2019 Finans 62  0

Kredi kartını kullanmak istemeyen kişiler kredi kartlarını kişisel ve özel nedenlerden dolayı iptal edebilir. Banka aracılığı ile müşteriler tarafından talep edilen kredi kartı iptali kartın kullanımını sona erdiren bir yöntemdir. Kredi kartının bağlı olduğu Bankanın, belirlemiş olduğu müşteri temsilcileri aranarak çeşitli yönlendirmeler yapılarak kart iptali yapılması mümkündür. Kredi kartı iptali müşterinin istekleri doğrultusunda yapılır. Ayrıca Bankalar tarafından oluşturulan çağrı temsilcileri de kredi kartı iptalini, bir kaç soru sorarak yaparlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bankaların kredi kartı iptallerini yapmak istememesidir. Ancak kredi kartı iptali yerine farklı seçenekler teklif ederler. Müşteri kredi kartı iptalini istediğinde Bankalar bunu yapmak zorundadır.

Kredi Kartı İptal Etme Nedenleri

Maddi açıdan kredi kartı borcunu ödeyemeyenler kredi kartı iptal etme hakkına sahiptir. Ayrıca kişisel nedenlerden dolayı da kredi kartı iptal edilir. Kredi kartı iptali, bankaların kararıyla da yapılabilir.

Dilekçe İle Kart İptali Yapılır Mı?

Kullanılan kredi kartı numarası, TC kimlik numarası ve isim belirten bir dilekçe ile bağlı olunan banka şubesine başvurularak kredi kartı iptal işlemi gerçekleştirilir. Dilekçe başvuru tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde kredi kartı iptal işlemi yapılması zorunludur. Çağrı merkezi ile yapılan görüşme esnasında kredi kartı iptali yerine sunulan seçenekler uygun olursa müşteri, seçme hakkına sahiptir.

Ancak kredi kartı iptali konusunda müşteri ısrar etme hakkına yasal olarak da sahiptir. İnternet üzerinden telefon bankacılığı sistemi üzerinden de kredi kartı iptali yapılır. Kredi kartı kullanıcısı müşteri numarası ve kredi kartı numarası ile giriş yaparak kart iptali işlemini internet üzerinden kendisi yapabilir. Her kredi kartı kullanıcısı isteğe bağlı olarak, Banka kanunu hükümlerinde yer alan kart iptal etme hakkına sahiptir.

Kredi Kartı İptali Sorgulama

Kredi kartının iptal edildiğini anlamak için, kartın ait olduğu bankanın çağrı merkezi aranarak sorgulama yapılır. Müşteri temsilcileri ile bir kaç soru sorularak yapılan görüşme sonucu gerekli olan sorgulama sonuçlanır. Kredi kartı sorgulamaları kartın arka yüzünde bulunan 444’lü numara üzerinden direkt olarak bağlanarak yapılır.

Bahis Oynamadan Önce Nasıl Analiz Yapılmalıdır ?
Kredi Notu Yükseltmenin En Etkili Yolları
Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Bitince Ne Yapılır ?
Kredi Kartı Nasıl Alınır, En Kolay Yolu Nedir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir