Kredi Kartı Nasıl Alınır, En Kolay Yolu Nedir ?

Murat Civelek 17 Oca 2019 Finans 54  0

Kredi Kartı Nedir?

Kredi kartı, banka şubelerinin müşterilerine kullanmak için verdiği bir ödeme aracıdır. Kredi kartına sahip olan kişiler banka tarafından belirlenen limit seviyesinde kart bakiyesini kullanabilir. Bu kartlar ile ister peşin olarak ister taksitle alışveriş yapılabiliyor. Para taşımak istemeyenler genellikle kredi kartı kullanmayı tercih ediyor.

Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Kredi kartı almak isteyen bireyler öncelikle bankalara başvuru yapması gereklidir. Kredi kartına sahip olabilmek için bireyler 18 yaş ve üzeri olmalıdır. Bankalar kredi kartı verebilmek için bazı belgeler istiyor. Bu belgeler arasında gelir belgesi en önemlisidir. Aktif olarak bir gelire sahip olan bireyler, kredi kartına bir adım daha yaklaşıyor. Daha önce bir banka ile çalışıldıysa ve ödemelerde gecikmeler bulunmuyorsa bankalar kolaylıkla kredi kart başvurusunu onaylıyor.

Kredi Kartı Limitleri

Kredi kartının limitleri, kart almak isteyen kişinin belge üzerinde gösterdiği gelire göre belirleniyor. Düzenli ödeme yapılması durumunda bankalar, müşterilerini arayarak limit arttırma işlemini gerçekleştiriyor. Bankaların yeni yaptığı düzenlemeye göre, ilk defa kredi kartı alacak müşterilere gelirlerinin iki katı olacak şekilde limit verili yor. Ayrıca müşteriler bankalara başvurarak kredi kartının limit artırılmasını isteyebilir. Yapılan düzenli ödemelere göre banka gerekli incelemeleri yaparak başvuruyu değerlendirir. Değerlendirme sonucu olumlu olursa limit artışı gerçekleşir.

Kredi Kartı Hesap Kesimi

Kredi kartı ödemeleri aylık olarak yapılır. Banka, müşterilerine ayın hangi gününde ödeme yapmak istediğini sorar. Müşteri tarafından belirlenen tarih kredi kartının dönem borcu günü olur. Banka dönem borcu geldiğinde müşterilerine bir ekstre gönderir. Ekstre içinde toplam dönem borcu, hesap kesim tarihi, asgari ödeme tutarı ve son ödeme tarihi bulunur. Son ödeme tarihi kredi kartı dönem borcunuzun ödenmesi gereken son gündür. Ödemelerin gecikmesi halinde banka faiz uygulama hakkına sahiptir. Asgari ödeme tutarı ise dönem harcamalarına ait ödenmesi gerekli olan azami tutarı gösteriyor. Müşteriler bankaların mobil uygulamalarını kullanarak yaptığı harcamaları ve ödemesi gereken miktarı takip edebiliyor.

Kredi Kartı Güvenliği

Kredi kartının üzerinde bulunan numaralar ve kart şifresi banka yetkilisi dahil kimseyle paylaşılmamalıdır. İnternetten alışveriş yapmak isteyen bireyler, güvenli internet sitelerini tercih etmelidir.

Bahis Oynamadan Önce Nasıl Analiz Yapılmalıdır ?
Kredi Notu Yükseltmenin En Etkili Yolları
Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Bitince Ne Yapılır ?
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir