Kredi Çekmek İçin Neler Gereklidir ?

Murat Civelek 17 Oca 2019 Finans 76  0

Nakit ihtiyacı duyulduğunda insanlar genellikle bankaların kredi hizmetinden yararlanıyor. Uygun faiz oranları ile nakit ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Fakat bankalar kredi vermek için müşterilerden bazı evraklar istiyor. Kredi çekebilmek için mutlaka aktif olarak sigortalı şekilde çalışmanız gerekiyor. Çünkü bankanın sizden ilk isteyeceği evrak SGK hizmet dökümü olacaktır. Hizmet dökümünüzde aktif olarak çalıştığınızı ve çalışmanızın sürekli olup olmadığını kontrol edecektir.

Bankalar için sadece çalışmanızda yeterli olarak görülmüyor ve belirli bir süre boyunca aynı iş yerinde çalışmış olmanızı istiyor. İşinizin düzenli olduğunu belirleyerek kredi almanıza olanak sağlıyor. Bu şartları karşıladığınız taktirde banka sizin kredi notunuza bakıyor. Tabi ki kredi notu oluşması için bankalar ile aktif olarak çalışmanız gerekiyor. Daha önce bir banka ile çalışmanız yoksa kredi çekme ihtimaliniz çok düşüktür.

Kredi Çekerken Kredi Notunun Önemi

Eğer daha önceden çalıştığınız bankalarda düzenli ödemeler yaptıysanız bu durum kredi notunuzu yükseltir. Kredi notunuz yüksek ise rahatlıkla kredisi alabilirsiniz. Fakat bankalara olan ödemeleriniz düzensiz ise kredi notunuz düştüğü için bankalar size kredi imkanı sağlamaz. Kredi notu bankalar için çok büyük önem taşır. Çünkü bankalar kredi vereceği kişiden düzenli ödeme yapmasını bekler. Banka kredi notu düşük olan bir müşterinin geri ödemeyi düzenli olarak yapacağından emin olamaz. Bu yüzden krediyi verirken kredi notu yüksek olan kişileri tercih eder.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kara listede yer almıyorsanız ama kredi notunuz düşük ise bu durumda kredi çekmek için tek bir yol bulunuyor. Bankalar bu gibi durumda müşterilere kefil sistemini sunuyor. Kredi notu yüksek olan bir yakınınızı kefil olarak bankaya gösterirseniz banka size büyük ihtimalle kredi verecektir. Çünkü banka krediyi verdiği kişiden düzenli bir ödeme alamazsa, direk olarak kefil ile iletişime geçecektir. Yapılmayan ödemelerin tahsilatını kefilden almaya çalışır.

Bankalar, krediye kefil olacak kişilerin kredi notunun yüksek olmasını bu sebepten dolayı istiyor. Bu anlamda bankalar kendini güvence altına alarak geri ödemeleri alabiliyor. Tüm bankalar bu sistemle çalıştığı için bu bilgilerin detaylı olarak incelenmesi gereklidir.

Kredipedi’de Kredi Notuna Bakmayan Bankalar başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Bahis Oynamadan Önce Nasıl Analiz Yapılmalıdır ?
Kredi Notu Yükseltmenin En Etkili Yolları
Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Bitince Ne Yapılır ?
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir