Kredi Borcumun Faizini Nasıl Düşürürüm ?

Murat Civelek 17 Oca 2019 Finans 51  0

Nakit ihtiyaçlarınızda aklınıza ilk gelen yer bankalar olur. Bankalar sağladıkları kredi imkanı ile ihtiyaçlarınızı karşılar. Kredi çekerken mutlaka faiz oranlarını kontrol etmelisiniz. Çünkü her bankanın kendine göre bir faiz oranı bulunur. Bu faiz oranları sizin ne kadar geri ödeme yapacağınızı gösterir. Aldığınız kredi miktarı bu faiz oranı ile beraber hesaplanarak geri ödeme planı oluşturulur.

Vade Sayısını Azaltın

Faiz oranları çektiğiniz kredinin vade sayısına göre değişir. Vade sayısını ne kadar fazla yaparsanız, faiz oranı o kadar artar. Yani bu şekilde bankaya geri ödeyeceğiniz toplam miktar orana göre artar. Düşük faizli bir kredi almak istiyorsanız vade sayısını azaltmalısınız. Banka size az vadeli bir kredi vermek ister. Çünkü banka parasını ne kadar erken geri alırsa o kadar iyi. Bu yüzden vade sayısı arttıkça, banka parayı geç alacağı için faiz yükselterek kazanç sağlamayı hedefler. Kredi çekerken oluşturacağınız vadeler, gelir durumunuza göre ayarlanmalıdır. Vadeyi azaltmanız, sizin her ay daha fazla para ödeyeceğiniz anlamına gelir. O yüzden geri ödemede zorluk yaşamayacağınız şekilde vadeleri oluşturmalısınız.

Borcunuzu Erken Ödeyin

Normal şartlarda kredinizin vade tarihinde ödeme yapmanız gerekir. Ama bu durum faiz oranlarını indirmez ve size bir kazanç sağlamaz. Eğer vade tarihinden önce kredi taksitinizi öderseniz size toplam borçtan indirim yapacaktır. Bu sayede geri ödeyeceğiniz tutar belli bir miktarda düşecektir. Faizin daha fazla azalmasını istiyorsanız, toplam borcu ödemelisiniz. Bu işlemi ister bankaya giderek ister mobil uygulamalardan öğrenebilirsiniz.

Bankaya yetkililerine bu durumu izah ederseniz, size borcu erken kapatmamız durumunda borcunuzun ne kadar azalacağını söyleyecektir. Bu durum çoğu müşteriye cazip gelir. Ama tabi ki toplu paranız bulunmuyorsa, bu durumdan yararlanamazsınız. Ama faiz oranını az da olsa düşürmek için, her ay yapacağınız ödemeleri erken ödemeniz gerekiyor.

Ne kadar erken öderseniz toplam ödemenizde o kadar indirim sağlanıyor. Bankalar bu sistem ile hem kendisini hem de müşterisini düşünüyor. Banka kendi parasını erken alarak olumlu bir süreç geçiriyor ve müşteri de ödeyeceği toplam borcu azalttığı için memnun oluyor.

Bahis Oynamadan Önce Nasıl Analiz Yapılmalıdır ?
Kredi Notu Yükseltmenin En Etkili Yolları
Kredi Kartı Son Kullanma Tarihi Bitince Ne Yapılır ?
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir