Kore Dizileri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Murat Civelek 29 Nis 2019 Kore Dizileri 1.002  0

Neden Kore Dizileri İzlemeliyiz?

Kore dizileri kuşkusuz ki, çoğunlukla aşk ve romantik hikayeleri konu ediyor.Ancak kore dizilerini farklı kılan birçok husus bulunmaktadır.Bunlardan en önemlisi kore yapımlarında yenilikçi hikayeler ve kurgusal farklılıklar kendini gösteren en önemli detaylar.Örnek olarak bir dizide fakir oğlanın zengin kızla olan romantik ilişkisi klişesi işlenirken diğer bir dizide bir robotun bir kıza aşkını izleyebiliriz.Zaman kavramı da kore dizilerinde geniş yer bulmaktadır.Örneğin 2013 yapımı Faith dizisinde karakterimiz tarihin derinliklerinde bir dönemde yaşarken hikaye icabı 660 sene sonrasına gelir ve buradan bir doktoru kaçırıp 660 yıl geriye getirirek hasta olan prensesini kurtarır.Bu ve daha arttırılabilecek birçok zengin hikaye kore dizilerinde yer alıyor.

Kore Dizileri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

  • Kore dizilerini seçerken dizide hangi oyuncuların yer aldığı çok önemli.Örneğin bir dizide ‘Gong Yoo’ gibi usta bir oyuncu varsa şans vermelisiniz.
  • Hikayenin türü de yine dizinin kalitesini belirleme adına çok önemli. ‘Soğuk görünen,insanlardan uzak,zengin ve yakışıklı baş karakterimiz; sakar,güzel ve fakir olan genç kızımıza aşık olur ve hayatı değişir.’ gibi klişe bir konuya sahip bir diziden çok fazla birşey beklememek gerekir.Bu tür klişe hikayelerin yerine kurgusu ve hikaye bütünlüğü çok daha kaliteli dizilere yönelmeniz unutamayacağınız bir dizi izleme deneyimi edinmeniz açısından çok önemli.
  • Dizilerin yayınlandığı televizyon kanalı da yine önemli bir nokta olabilir.Örneğin; JTBC, tvN gibi kanallardan kötü dizi çıkması düşük bir ihtimal.
  • Bir diğer husus da bölüm sayısı.Genelde en unutulmayan diziler 16 bölümlükler oluyor.Dizinin ömrü uzadıkça hikayeler farklı yerlere gidebiliyor.En iyisi kısa ama öz olması.

Bu sayfa kore dizilerine ait olan birçok kaliteli yapımın incelendiği yorumlandığı bir sayfadır.Buradan incelemesini okuduğunuz dizi hakkında bir kanaate varabilirsiniz.Bu yüzden ayaklifincan.com’un kore dizileri sayfasını takip etmeye ihmal etmeyin.İyi seyirler herkese..

10 Kore Dizi Önerisi!
5 Kore Dizi Önerisi


“Kore Dizileri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?” üzerine 1 yorum

  1. Birdelikız_ dedi ki:

    Gong Yoo
    Teşekkür çok güzel bir yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir