Kitap Okumak

Kitap Okumanın Yararları

BURAK MEHEL 10 Kas 2018 Eğitim 79  1

 

Okumak, hepimizi bu berbat, sıkıcı dünyadan alıp değişik farkı düşüncele dünyalarına götürecek en güzel eylemdir. Okumanın zevkini yakalamak tabi ki kolay değildir. Ama o keyfi, zevki yakaladıktan sonra vazgeçemeyeceğiniz tek durum okumaktır. Kitap okumaktan zevkli bir sürü şey vardır fakat kitap okumak, okudukça kültürlenmek, geçmişini tanımak, hayal dünyanı genişletmek demektir. Kitap okumak sadece okumak değildir. Hadi birlikte okumaktan daha fazla ne yararları olduğunu inceleyelim.

 

1️⃣ İnsanı bilgilendirir.

Günümüzde bilgi almak için kitaptan daha çok internete başvurulsa da, internetin kitaplar kadar doğru bilgi vermediğini biliyoruz. Aynı zamanda internet hiçbir zaman bir kitabın yerini tutamaz. Kitap okumanın en önemli sebeplerinden biri bilgi vermesidir. Kitaplar bilgi bakımından o kadar zengindir ki… Çeşit çeşit konularda kitap okumak o konular hakkında bilgilenmemizi ve o konular üzerinde daha derin düşünmemizi sağlar.

2️⃣ Beyninizi geliştirir.

Yapılan araştırmalar okumanın beyinde çok güçlü olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Sürekli kitap okuyarak zihninizin sürekli uyarılmasını ve bu sebeple demans, alzheimer gibi hastalıklara karşı beyninizi dirençli tutabilirsiniz. Mesela bedeninizi geliştirmek için kas yapmak için nasıl spor yapıyorsanız beyninizi aktiif tutmak içinde sürekli okuyarak onu aktif tutup geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda bulmaca çözmek, sudoku çözmek gibi aktiviteler de beyninizi aktif tutmak için sağlıklı birer yoldur.

3️⃣ Stresi azaltır.

Okumanın bedeniniz üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bir kitap okumak, yürüyüşe çıkmak ve müzik dinlemekten fazla rahatlamayı sağlayabilir. Okuyan insanlar normal insanlara karşı daha az stresli olur. Sorunlar karşısında daha sakin kalabildikleri ve daha sağlıklı düşünebildikleri için.

4️⃣ Hafızayı güçlendirir.

Kitap okumaya başladığınızda kitabın, karakterlerin ve senaryonun arkaplanının detayını hatırlamanız gerekir.. Beyninizi sürekli kitap okumayı alışkanlık haline getirdiğinizde beyniniz artık hatırlama konusunda eğitilmiş olur ve hafızanız olduğundan daha çok güçlenir.

5️⃣ Hayal gücünüzü güçlendirir, ufkunuzu açar.

Ne kadar çok okuma eğiliminde olursanız , o kadar yaratıcı olursunuz. Sürükleyici bir fantastik veya bilim kurgu romanı okuduğunuzda, bambaşka dünyalara geçer ve o dünyaların resmini beyninizde çizmeye çalışırsınız. Bir kurgu kitabını okuduğunuzdada, sizi başka bir dünyaya götürür. Yeni dünyada hayal gücünüz kendi aklınızdaki şeyleri görmeye çalışırken en iyi şekilde çalışır.

Anaokulu Seçerken Doğru Tercih Nasıl Yapılır ?
Yabancı Dil Bilmenin Önemi ve Faydaları Nelerdir ?
Sır Tutmak ve Yalan Söylemek
Motivasyon Arttırma Yöntemleri Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir