Kışın Tüketilmesi Gereken Sebze ve Meyveler

Kışın Tüketilmesi Gereken Sebze ve Meyveler

GİZEM TURHAN 03 Ara 2018 Sağlık 82  2

 

Kış boyunca hastalıklar karşısında dimdik durmak ve vitamin seviyemizi üst seviyelerde tutmak için belirli besinlerden mutlaka yemeniz gerekmektedir. Her sebze ve meyveyi tam mevsiminde tüketmek bu meyvelerden aldığımız vitamin miktarını önemli ölçüde etkiler. Sizin için hazırladığımız Kışın Tüketilmesi Gereken Sebze ve Meyveler listesine bir göz atalım.

Tüketilmesi Gereken 5 Sebze 

5sebze

Patates 

Patates A,C, B6 ve E vitaminleri bakımından zengindir,Bunun yanı sıra folatlar açısından da zenginidir. Tam bir potasyum deposu olan patates ayrıca kalsiyum , demir, magnezyum,manganez içermektedir. Patatesin Cilt Sağlığına faydasını söylemeden geçemeyeceğim.

Kara Lahana

C vitamini açısından zengindir.Antioksidan içermektedir, erken yaşlanmanın temel nedenlerini azaltır. Ayrıca hücrelerin aşınmasını ve yıpranmasını engeller.Kara lahana; kalp problemlerini, ülser, bazı kanserler, depresyon, bağışıklık sistemi ve soğuk algınlığı tedavisinde etkin rol oynar oldukça önemli bir sebzedir.Genelde karadeniz bölgesinde yetiştirilir ve bazı yerlerde kara lahana yerine pancar diye geçer.

Pazı

Pazı oldukça şifalı bir sebze olarak kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardım eden siringik asit ve lifler içerir. C vitamini, K vitamini ve Folik Asit bakımından da zengindir. Tabi bunların dışında pazının içerisinde E vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum minerallerini de bulunmaktadır. Pazı sindirimi kolay olan besin değeri bakımından ıspanağa çok benzemektedir.Ayrıca pazının suyuda kabızlığı gidermeye birebirdir.

Havuç

Havucun içerisinde bulundurduğu A vitamini sayesinde gözlere iyi geldiği bilinir.Antioksidandır , havuca turuncu rengini veren pigmenttir ve beta karoten (kalp hastalıklarını ve kanser hastalıklarını koruma özelliğine sahiptir) bakımından da zengindir.Ayrıca havuç,diş macunu yapımında kullanıldığından hem dişlere hem de diş etlerine faydalıdır.

Yer Elması

Yer elmasının faydaları herkes tarafından bilinmez hatta kendisi de ülkemizde çok tüketilmez . Patates gibi toprak altında büyür, tat olarak ise turpa benzemektedir. Yer elmasının sağlık açısından birçok faydası bulunmaktadır. Yer elması kan şekerini dengeler,metobolizmayı hızlandırır zayıflamanıza yardımcı olur ve içerisindeki inülin maddesi sayesinde sizi kanser,şeker hastalığı ve kemik erimesinden korur.Yer elması zeytinyağlı yemeklerde, et yemeklerinde ,salata da tüketilebilir.

Tüketilmesi Gereken 5 Meyve

5meyve

Elma

Elmanın A,B6,C,E ve K vitamini ve kalsiyum açısından zengindir.Antioksidan içerir,bağışıklık sistemi içinde iyidir.Ayrıca elmalar sizin tok hissetmenize yardımcı olur, enerji açısından da zengin meyvelerdir. İçerisindeki suyu da su ihtiyacını karşılamış olur.Ayrıca vücuttaki kan hücrelerini arttırarak anemi hastalığını önler.

Ayva

Ayvanın içerisindeki C vitamini ve fitokimyasallar sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur. Ayva günlük C vitamini ihtiyacınızın 4/1′ ni karşılayarak virüslere ve bakterilere karşı vücudumuzu korur.Lifli yapısı sayesinde karnınızı uzun süre tok tutarak zayıflamanızı sağlamaktadır.Ayrıca içeriğindeki demir,bakır ve çinko gibi minaraller açısından zengin olan ayva saçların güçlenmesine ve uzamasına yardımcı olur.

Mandalina

Mandalina ağırlıklı olarak c vitamini içermektedir.Sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmezidir.Grip, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelmektedir.Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.Akşam yemeğinden sonra yediğiniz mandalina uykusuzluğa iyi gelmektedir.Ayrıca mandalina kabuklarını odanızın güzel kokması için kalorifer peteklerinizin üstüne koyup güzel kokular yaymasını denemelisiniz yada mumluklarınızın içine koyup yakarak güzel kokular da yayabilirsiniz.

Muz

Lif açısından çok zengin olan muzun faydası saymakla bitmiyor. En çok tüketilen meyvelerdendir,muz zengin bir potasyum kaynağıdır. İçerdiği vitamin ve minerallerle oldukça faydalı bir meyvedir.Sindirim bozukluklarını giderir,lif açısından zengin olduğundan kabızlığa iyi gelmektedir. Triptofan proteinini serotonine(mutlu hissetmeyi sağlar) çevirir,bu nedenle depresyon, stres ve yorgunluğa çözüm olabilmektedir. Enerji vermektedir, B6 vitamini içerdiğinden şeker düzeyini düzenler, böylelikle regl öncesi sorun yaşayan bir kadının ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.Ayrıca muz mide bulantılarına ve yanmalarına birebirdir.

Nar

Halk arasında “Cennet Meyvesi” olarak da bilenen nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca kolestrol ve şekeri dengeleyen nar, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olup, kalp sağlığının korunmasında yardımcı olur.Antioksidan ve polifenoller içerdiğinden obezite ile savaşır.Ayrıca gribal enfeksiyonlara karşı çok etkilidir vitamin deposudur.Kan yapıcı özelliğinden anemiyi önler.Suyu da kendisi gibi birçok hastalığı önlemektedir,nar suyu bayılmalara iyi gelmektedir.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir