Kayak

Kış Tatili İçin Kayak Merkezi Önerileri!

GİZEM TURHAN 03 Oca 2019 En'ler 31  0

Türkiye’de kış tatiline olan ilgi her geçen yıl artmaktadır. Birçok tatilci, özellikle okulların yarıyıl tatiline girdiği dönemde istedikleri yerlere gidebilmek için erken rezervasyonlar yapmaktadır. Kış tatili denildiğinde akla ilk gelen kayak merkezleri oluyor peki kış tatilinizin ana planı kayak ise nerelere gitmelisiniz?

Pamporovo,Smolyan (Bulgaristan)

Snejanka zirvesinin eteklerindeki bu güzel Pamporovo, İstanbul’dan araçla gidildiğinde yedi saatlik bir mesafede bulunmaktadır. Ilıman bir havası olduğundan çığ, fırtına gibi tehlikeleri bulunmayan bu güzel yer, günlerin çoğunlukla güneşli olması sayesinde göz alıcı bir dağ manzarası keyfi sunmaktadır. Snejanka tepesinden Ege Denizi’ni görmek ise mümkündür bu da insana keyif vermektedir. Pamporovo’da 18 pist vardır bu pistler zorluk derecesine göre farklı renklere ayrılmaktadır. Buraya gelirken yanınıza kayak takımı ya da kıyafetleri almak zorunda değilsiniz çünkü oldukça uygun fiyata kiralayabilirsiniz.

Erciyes (Kayseri)

Kışın her döneminde karlı olan Erciyes, en uzun telesiyej hizmetlerini bünyesinde barındırması ile  dikkat çekmektedir. Dağ genelinde bulunan 33 pist, %10 ile %50 arasında değişmekte olan eğimleriyle her seviyeden kayakçıya hitap etmektedir. Yeni başlayanlar için pek çok kurs düzenlemektedir. Kayağın yanı sıra snowboard ya da snowkite yapabilirsiniz. Okul tatilinde gittiyseniz çocuklarınıza kayak dersleri aldırabilirsiniz buda kayak sporunun getirdiği riskleri önlemiş olacaktır. Kayak malzemelerinin de uygun fiyata kiralanması gibi güzel bir olayı var.

Uludağ (Bursa)

Türkiye’nin en popüler kayak merkezi olan Uludağ, 11 pist, 8 telesiyej ve 65 teleski tesisi ile kayak, snowboard ve diğer kış sporlarına ev sahipliği yapmaktadır. Burada buz pateni kiralayabilir, kar motosikletiyle safariye çıkabilir veya bigfoot yapabilirsiniz. Bursa’ya geldikten sonra Uludağ’a gitmeniz çok kolay olacaktır. Teleferik hattı ile merkez istasyonundan kayak merkezlerinin bulunduğu oteller bölgesine ulaşmak yalnızca 20 dakikadır oldukça kolay bir ulaşımı vardır. Uludağ’ın bir başka güzel yanı ise sporun yanı sıra eğlence ve konaklama özellikle gece hayatı açısından beklentileri karşılaması oldukça güzel. Kış aylarında birbirinden keyifli konserler ve festivaller sizleri bekliyor.

Palandöken (Erzurum)

Palandöken (Erzurum)

2300 metreden başlayan ve 3186 metreye ulaşan yüksekliği ile ikisi olimpik olmak üzere 23 pisti, -40’ları gören hava sıcaklığı ve yapısı bozulmayan karı ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli kayak merkezlerinden biri Palandöken’dir. Ekim ayında açılan sezon en az altı ay devam etmektedir. Daha önce Üniversiteler arası Kış Oyunlarına ev sahipliği yapmış olan palandöken profesyonelce düzenlenmiş pistleriyle muhteşem organize olmuş otelleri ile kış tatilinin en ideal kayak merkezleri arasında bulunmaktadır.

Cortina,Belluno (İtalya)

Alpler ile yarışacak düzeyde olan Cortina, kayak tutkunlarının vazgeçemediği bir başka yerdir. Dünyanın ilk kayak merkezleri içerisinde değerlendirilir , birbirinden farklı pistler bulunmaktadır. Dolomiti dağlarının devasa heykellerine benzercesine andıran kayalık sarp zirveleri, karın beyazlığıyla mükemmel bir uyum oluşturuyor. Bölgenin en dikkat çeken yanı ise pistlerin boş oluşu. Liftler üzerinden çıkarken, kayaların olağanüstü oluşumlarıyla  ve muhteşem bir kar manzarası ile karşı karşıya kalıyorsunuz insanın büyülünmemesi elde değil.

Hayvanlar
Beslediğiniz Hayvanlara Göre Karakterinizi Yorumladık!
Çiçek Türleri
Dünyada Bulunan En İlginç Çiçek Türleri
Çikolata
İstanbul’un En İyi 5 Çikolatacısı
Kitaplık
Size Kendinizi Psikolog Gibi Hissettirecek 10 Psikolojik Kitap Önerisi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir