Kestane Nasıl Çizilir ve Pişirilir?

Murat Civelek 11 Oca 2019 Yemek 28  0

Kestaneler sonbahar geldiğinde toplanmaya başlanır. Ve kış boyunca lezzetli bir atıştırmalık olarak yenilir. Kestaneler sert kabuklu olduğundan daha iyi pişmesi ve patlayarak kazalara sebep olmaması nedeniyle pişirilmeden önce kabuğunun kesilmesi gerekir. Çoğumuz kestaneyi keserken yanlışlık yaparız ve onu yeme zamanı geldiğinde ise zorluklarla karşılaşırız.

Kestane Nasıl Çizilir ?

Öncelikle bir kaba soğuk su koymalıyız ardında da bu kaba kestaneler koyulup karıştırılmalıdır. Kestane kabuğu sert olduğundan 2-3 dakika suyun içinde bekleterek daha kolay kesilmesini sağlarız.

Bazı kestanelerin çürümüş olduğunu ilk bakışta anlamayız fakat suyun üstünde yüzen kestaneleri pişirmeye gerek bile duymadan atarız. Suyun üstüne çıkan kestanenin için ya çürümüştür ya kurumuştur çünkü.

Kestanenin bombeli olan kısmına paralel olacak biçimde boydan boya çizikler atarız. Fakat kullandığımız bıçak kalın olmalı ya keskin bir çakı olmalıdır. Haddinden fazla geniş ve büyük bıçaklar yaralanmamıza sebep açabilir. Çizik atarken bir diğer dikkat etmemiz gereken konu ise ortadan ikiye ayırmamaya dikkat etmeliyiz yoksa iki ayrılır. İkiye ayrılması sonucunda pişirirken yanar.

Ne az kesmeye ne de fazla kesik yapmaya dikkat etmeliyiz. Az kesik olması piştikten sonra yememizi zorlaştırır. Çok fazla kesik olması ise de pişerken kabuğundan çıkıp yanmasına sebep olur.

Kestaneyi elimize aldığımızda kalınlığını hissederiz ve ona göre santimetrelik kesikler açmalıyız. Ve kesmeyi unuttuğumuz kestane var mı yok mu diye kontrol etmeliyiz. Yoksa pişerken patlaması sonucu ufakta olsa yaralanmamız olasıdır.

Kestaneler Nasıl Pişirilir?

Kişiden kişiye göre tavada, fırında ve haşlayarak pişirilebilir.

Tavada kestane pişirmek: Kestaneyi pişireceğimiz tava orta ateşte güzelce ısındıktan sonra kestaneler tavaya düzgünce dizilir. Kestanelerin nemlenmesi için üzerine elimizle su serpiştirebiliriz. Daha sonra kapağını kapatıp ara ara karıştırırız ki sadece bir yüzleri pişip de yanmasın. Kestaneler pişmeye yakın kabukları ayrılır.

Fırında kestane pişirmek: Kestanelerin yanmaması için 250 dereceye ayarlanır. Çok derin olmayan bir fırın tepsisine yerleştirilir. Minimum 30 dakika pişirilir.

Haşlayarak kestane pişirmek: Üzerini kapatacak derece de soğuk su ve tuz konur. Orta ateşte pişirilir. Yumuşayıncaya kadar kaynatılır suyu süzülür ve yenir.

Salçalı Makarna Nasıl Yapılır, Lezzetli Tarifi
Patatesli Börek Nasıl Yapılır, Lezzetli Tarifi
Şeftalinin Faydaları Nelerdir ?
Yeşil Mercimeğin Faydaları Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir