Kenevir

Kenevir Bitkisinin İnsana ve Doğaya 7 Yararı

BURAK MEHEL 22 Kas 2018 Gündem 127  0

Kenevir bitkisi uyuşturucu maddelerin üretiminde kullanılması sebebiyle bir çok ülkede yasaklanmıştır. Fakat bazı ülkeler bu bitkinin yetiştirilmesine sadece sınırlama getirmiştir. Türkiye’de ise yararlarının aksine sadece uyuşturucu yapımında kullanılması sebebiyle tamamen yasaklanmıştır.
Bu bitkinin üretimi yasaklanmış olsa da yararları oldukça fazladır. Sizler için Kenevir Bitkisinin İnsana ve Doğaya 7 Yararı adlı başlığı inceledik.

1️⃣ Yetişme Süresi Çok Kısadır

Kenevir bitkisinin yetişme süresi diğer bitkilere göre çok daha kısadır. Normal bir ağacın olgunlaşma süresi 25 yıldır, kenevirin yetişme süresi ise 4 aydır. Bu süre sebebiyle kenevirden yapılan maddelerin üretim hızıda kısadır.

2️⃣ Kenevir Bitkisinin İnsana ve Doğaya Oksijen Miktarı Katkısı

Kenevir bitkisinin 1 dönümlük arazide ürettiği oksijen 30 dönümlük arazinin ürettiği oksijen ile aynı miktardadır. Oksijen üretiminin fazla olması kenevir bitkisinin yetiştirildiği alana çok temiz bir hava takviyesi yapar. Sağlanan bu oksijen insan sağlığı açısından oldukça önemli bir etki sağlamaktadır.

3️⃣ Bu Bitkiden Üretilen Kağıt Miktarı Çok Yüksektir

Kenevir, ağaca göre kağıt üretim miktarında daha avantajlıdır. 2 dönümlük kenevir tarlasından üretilen kağıt miktarı, 8 dönümlük ormanda bulunan ağaçlardan üretilen kağıt miktarıyla hemen hemen aynıdır. Bu sebeple kenevir bitkisinden kağıt üretmek hem ormanlarımızı korumak hem de üretimin hızı ve verimi arttırılabilir. Kısacası kenevir bitkisinin bu işlemde kullanılması ülkemizde ki orman seviyelerini korumak için çok iyi bir yöntemdir.

Kenevir Kağıt

4️⃣ Radyasyona ve Birçok Hastalığa İyi Gelmektedir

Kenevirin radyasyonu uzaklaştırıcı etkisi vardır. Kenevir bitkisi ile radyasyonu en alt seviyeye indirerek, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir alana sahip olursunuz. Bununla birlikte kenevir bitkisi, AIDS, kanser, kalp hastalığı, astım, sara ve mide hastalıkları için biçilmiş kaftandır. En önemlisi AIDS hastalığının tedavisinde en önemli unsurdur.

Kenevir Yağı

5️⃣ Hayvan Beslenmesine Katkısı Yüksektir ve Plastik Üretiminde Kullanılmaktadır

Kenevir bitkisi kötü üretimlerin yanı sıra hayvan besini olarakta kullanılmaktadır. Kenevir bitkisi ile beslenen hayvanlar daha sağlıklı olur. Aynı zamanda besilli gözükmeleri için protein takviyesine ihtiyaç duymuyorlar. Bunun yanında kenevir bitkisinden yapılan plastikler doğaya herhangi bir kötü etki yaratmıyorlar. Hemde doğada çok çabuk yok olmaktadırlar.

 

Hayvankapak1

 

Hayvanlar Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Bilgi

 

 

 

6️⃣ Kenevir Bitkisi Yalıtımda ve Otomotiv Sanayinde Kullanılır

Bu bitki ısı yalıtımı konusunda oldukça faydalıdır. Yeni yapılan binaların ısı yalıtımında kullanılan kenevir daha fazla dayanıklılık sağladığı gibi maliyetide çok azdır. Ayrıca kenevir bitkisi otomotiv sanayinde kullanıldığında yapılan araçların güvenilirliği açık ara farkeder.

7️⃣ Kozmetik Ürünlerde Kullanılır ve Maliyeti Düşüktür

Kozmetik ürünlerde kenevir kullanılmış olsa doğaya karşı insanların zararı çok daha az seviyelere iner. Sabun maddesinin üretiminde kullanılan kenevir suyun kirlenmesine engel olur. Kenevir hem üretim seviyesinde hem de ana madde olarak kullanıldığı zaman ekonomik olarak yormaz. Bu sebepten dolayı kenevirden üretilen malların satışı düşük maliyetli olur.

Reynmen – Derdim Olsun, 1 Günde 8 Milyon İzlendi
Özlem Parlu Kimdir ? Ebru Polat’a Yakın İsim..
#10YearChallenge Etiketi Nedir, En Komik Paylaşımlar
20 Bin Öğretmen Ataması Sözlü Mülakat Sonuçları AÇIKLANDI


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir