Kemal Sunal

Kemal Sunal’ın Ölmeden Önce Oynadığı Fimler

BURAK MEHEL 11 Kas 2018 Sinema 100  0

 

10 Kasım 1944, Türk Sinema Tarihinin tam olarak dehasının doğum günü, gerek gülmesiyle gerek filmleriyle 5 kuşağın yüzünün onun filmlerini her izlediğinde gülmesine sebep olmuştur Kemal Sunal. Uçaktan korkmasına rağmen türk sinemasına bir baş yapıt daha kazandırmak için uçağa binerek 3 Temmuz 2000 yılında uçak korkusu sebebiyle kalp krizi geçirmiştir.
Bugünlerde hangi televizyon kanalında olursa olsun filmi çıktığında bıkmadan izleyebildiğimiz tek oyuncudur Kemal Sunal. Tiyatrodan sinemaya bir çok yapıtta rol alan Kemal Sunal rollerinde büründüğü saf,temiz kalpli,kabadayı ya da kötülerin karşısında dimdik duran, güldürmeyi seven, insanları kötülüğe değil de iyi şeylere teşvik eden rolleri sayesinde toplumun kendisini kucaklamasını ve beğenilerini kazanmayı başarmıştır. Şöyle bir üstâdımızın aramızdan ayrılmadan önce rol aldığı son 5 filmine birlikte bir bakalım.


🎥 Koltuk Belası(1990)

Filmde, dürüst bir memurun belediye başkanı olmasıyla gelişen olaylar anlatır. Zühtü, işinde ve aile yaşamında dürüstlüğü ile tanınan bir memurdur. Ailesiyle sıradan bir hayat yaşarken belediye başkanlığına getirilir. Başkan olunca rüşvet başta olmak üzere sorunların üzerine gider. Fakat bu ve buna benzer konularda partiden uyarı alır. Bu nedenle Zühtü de düzene uyum sağlamak zorunda kalır.Yaşananlar Zühtü ‘nün ailesinin nasıl bir değişim geçirdiğini fark etmesini sağlayacaktır.


🎥 Boynu Bükük Küheylan (1990)

Konu İki karısıyla birlikte köyden kente göç eden Küheylan büyük bir apartımanın kapıcılığını yapmaya başlar. Küheylan zengin olma derdine düşmüşken yavaş yavaş kent kültürünün etkisi altına giren iki kadın maço kocalarına karşı birleşirler. Ve işi onu terketmeye kadar vardırırlar.


🎥 Abuk Subuk Bir Film (1990)

Hayatı boyunca hiç gülmemiş Âdemoğlu, bir köyde kızıyla birlikte yaşar. Yıllar önce zengin bir Almanı donmaktan kurtarmıştır. Zengin Alman, yaptığı bu iyilikten ötürü Âdemoğlu’na büyük bir miras bırakır. Âdemoğlu ülkenin en zengin adamlarındandır; ancak yüzü hâlâ gülmez. Bu durum basının ilgisini çeker ve bir yarışma düzenlenir. Âdemoğlu’nu güldürebilene büyük para ödülü verilecektir; ancak yarışmaya katılanlardan hiç kimse Âdemoğlu’nu güldürmeyi başaramaz. O da bu durumdan sıkılır ve verilecek para ödülünü binanın üst katından dağıtır. Giderken yolda bir çocuğa rastlar. Çocuk, elindeki film şeridiyle oynamaktadır. Âdemoğlu çocuğa ne yaptığını sorar ve çocuk da ‘film çeviriyorum abi’ yanıtını verir. Hiç kimsenin güldürmeyi başaramadığı Âdemoğlu, bu cevabı alınca gülmeye başlar.


🎥 Varyemez (1991)

Ragıp Elibol (Kemal Sunal) zengin ve cimri bir işadamıdır. Çocuklarının annesi Melek ile ayrılmış, Dürdane (Yasemin Yalçın) ile evlenmiştir. Oğlu Cengiz üniversitede okumakta, kızı Zeliha ise evde koca beklemektedir. Bir gün Ragıp’a arabalarıyla gezerken çarpar. Aslında yapmak istedikleri ve parasızlıktan yapamadıkları çok şeyleri olan dört genç bu olanağı onun sağlayabileceğini düşünerek Ragıp’ı kaçırırlar. Gizli bir örgüt olduklarını söyleyip fidye isterler. Karısı Dürdane polise haber verir, fidye karşılığı tehdit edildiğini anlatır. Bu fidye işine ailesi ve iş ortağı da dahil tanıdığı herkes sevinir. Hiç kimse de istenen fidyeye katılmaz. Ragıp kendisini kaçıranların sayesinde hiç seveni olmadığını öğrenmiştir. Gençler paradan ümidi kesince Ragıp’ı serbest bırakırlar. Evine dönen Ragıp tüm ailesinin, ortağının ve dost bildiklerinin miras peşine düştüğünü görünce onlara görünmeden evden çıkar. Bu sırada denizde tanınmayacak halde bir ceset bulunur. Ailesi hiç tereddüt etmeden cesede sahip çıkar. Ragıp şoförü Hüsnü’nün evine gider, yaşadığını ailesinden saklamasını ister. İç yüzlerini görmek için cenazeye tebdili kıyafetle gider. Herkes kendisi hakkında kötü şeyler söylemekte kimse de hakkını helal etmemektedir. Ragıp’ı kaçıran gençler onu öldürmek suçundan yakalanırlar. Ragıp ortaya çıkar, dört genci hapisten kurtarır, onların amaçlarına yardımcı olur. Ama ailesi dahil arkasından dolap çeviren herkesi yanında işçi olarak çalıştırmaya başlar…


🎥 Propaganda (1999)

Film; doğup büyüdüğü Hisli Hisar kasabasına, Gümrük Muhafaza Müdürü olarak dönen Mehdi ve çocukluk arkadaşı Rahim’in ailelerinin kasabanın ortasından geçen sınır telleri ile parçalanan hayatlarını anlatıyor. Neredeyse yüzyıllardır birlikte yaşayan Hisli Hisarlıların altüst olan sosyal yaşamlarını, aşklarını, ticaretlerinin önünde duran dikenli telleri ve merkezi otoriteye karşı hayatlarını nasıl savunduklarını görüyor, 1948 de yaşanan bu trajikomik öykünün yarım asırdır çok fazla değişime uğramadığına tanık oluyorsunuz.
Bu arada Mehdi’nin oğlu Adem ile Rahim’in kızı Filiz arasındaki tutkulu aşk, aralarından geçen sınır çizgisi nedeniyle iyice imkansızlaşır.
Arkadaşlıkla, bürokrasi arasında çelişkinin anlatıldığı bir film.

https://www.youtube.com/watch?v=z-xntKPuN3s

Sinema
Sinema Çılgınlarının Dikkatine! 2019’da Vizyona Girecek Filmler
Leonardo DiCaprio
Bir Hollywood Efsanesi; Leonardo DiCaprio’nun Unutulmaz Filmleri
Aksiyon Filmleri
Gelmiş Geçmiş En İyi 26 Aksiyon Filmi
BeyazPerde
2018 Sinemasına Damga Vurmuş Filmler


“Kemal Sunal’ın Ölmeden Önce Oynadığı Fimler” üzerine 2 yorum

  1. Ghozzy dedi ki:

    Öldükten sonra oynadığı filmler hangileri? Onları da listeler misiniz?

  2. BURAK MEHEL dedi ki:

    Malesef isteğinizi gerçekleştiremiyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir