Kekik Yağının Faydaları Nelerdir?

Murat Civelek 11 Oca 2019 Sağlık 88  0

Kekik baharatı mutfağımızda en çok kullanılan baharatlardandır. Kekik baharatının keskin bir kokusu vardır. Kekik bitkisi güneş ışığında yetişen bir bitkidir. Kekik bitkisinden çay ve baharat olarak kullanılmasının yanı sıra kekik yağı da yapılmaktadır.

Kekik yağının sağlığımız üzerinde çok fazla faydası vardır. Kekik yağı güçlü bir antioksidandır. Antioksidan özelliği taşımasından dolayı vücudumuzda biriken toksinleri dışarı atmamıza yardımcı olur. Kekik yağı antialerjik bir yapıya da sahiptir. Kekik yağı antiseptik özellikte taşımaktadır. Kekik yağının içerisinde demir, kalsiyum, magnezyum gibi minerallerde bulunmaktadır. Kekik yağının dezenfektan özelliği de vardır. Kekik yağı anti bakteriyel özelliğe sahip olduğundan evimizde bulunan mikropları öldürür. Evinizi temizlerken hazırladığınız suyun içerisine bir iki damla kekik yağı dökmeniz yeterlidir. Kekik yağı vücudumuzda bakteri oluşumunu önleyip oluşan bakterileri yok eder. Kekik yağı bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirici bir özelliğe de sahiptir. Soğuk algınlığı olan kişilerin tedavisinde iyileştirici bir etkiye de sahiptir.

Kekik Yağının Sağlığımız için Faydaları

Kekik yağı kalp sağlığımız içinde oldukça faydalı bir yağdır. Kekik yağı kanser türlerinden olan meme kanseri riskini düşürür. Kekik yağı meme kanseri dışında birçok kanser türlerine yakalanmamıza neden olur. Zatürre rahatsızlığının başında olan kişiler vanilya yağı kullanarak bu rahatsızlığı önleyebilirler. Kekik yağı bazı kişilerde meydana gelen dalak büyümesi sorunun yaşanmamasına neden olur. Kendini halsiz hisseden kişiler kekik yağı kullandıklarında daha enerjik olurlar. Kekik yağını bal ile karıştırıp tüketildiğinde vücudumuzda bulunan organizmamız daha sağlıklı bir şekilde çalışır. Uykusuzluk sorunu yaşayan kişiler kekik yağı tüketerek uyku sorunlarını yaşamalarını azaltırlar. Bazı kişilerin hipertansiyon sorunlarını azaltıcı etkiye sahiptir. Şeker hastalarının kekik yağı kullanmaları sağlıkları açısından oldukça faydalıdır. Kekik yağının içerisinde bol miktarda demir bulunduğundan demir eksikliği sorunu olan kişilerin kullanılması önerilir. Kekik yağı kullanmak kemiklerimizin daha güçlü olmasını sağlar. Vücudumuzda bulunan çeşitli iltihaplanmaların tedavisinde de iyileştirici etkiye sahiptir. Ağız içinde oluşan yaralarında tedavisinde de kullanılır. Kekik yağı kullanarak cildimizde oluşan yaşlılık belirtilerini azaltabiliriz. Kekik yağı göz sağlığımız içinde oldukça faydalı bir yağdır. Kekik yağının cinsel isteği arttırıcı bir özelliği de bulunmaktadır.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir