Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

Murat Civelek 11 Oca 2019 Sağlık 38  0

Keçiboynuzu, Akdeniz ikliminde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde daha çok Antalya ve Muğla çevrelerinde yetiştirilir. Keçiboynuzu bitkisinin özünden, tohumundan ve daha farklı şekilde faydalanılır. Keçiboynuzu içerisinde bazı vitaminler ve mineraller bulundurur. Keçi boynuzunun içerisinde K, B12, E vitamini olmak üzere başka vitaminlerde bulunabilir.  Vücudumuz için gerekli olan minarelleri de keçiboynuzu tüketerek alabiliriz.

100 gram keçiboynuzunda 56,29 gram karbonhidrat, 8,15 gram protein, 31,36 gram yağ bulunabilir. Keçiboynuzu, güçlü bir antioksidan özelliği taşır. Keçiboynuzu tüketmek metabolizmamız açısından da oldukça sağlıklıdır. Keçiboynuzu tüketmek grip enfeksiyonuna karşıda bizi koruyabilir. Öksürüğü olan kişilerde keçiboynuzu yiyerek öksürük sorununu azaltabilir. Astım nöbetleri geçiren kişilerde keçiboynuzu yiyerek nöbetlerini en aza indirebilir. Keçiboynuzu tüketmek solunum yolları rahatsızlıklarımıza da iyi gelir. Keçiboynuzu tüketmek vücudumuzda bulunabilecek kanser hücrelerinin gelişmesini önleyebilir. Keçiboynuzu tüketmek dışardan oluşabilecek enfeksiyonlara karşı vücudumuzu koruyucu bir etkiye sahiptir. Grip olduğumuz zaman keçiboynuzu tüketerek iyileşme süremizi kısaltabiliriz.

Çikolata tüketmek yerine keçiboynuzu tüketilmesi daha sağlıklıdır. Şeker hastalarının az miktarda keçiboynuzu tüketmelerinde hiçbir sakınca yoktur. Keçiboynuzu tüketmek vücudumuzda bulunan kan şekerimizi belirli bir seviyede tutmada yardımcı olur. Keçiboynuzun içerisinde lif bulunur. Bu sebepledir ki vücudumuzda bulunan kötü kolesterol seviyesini azaltır. Keçiboynuzu tüketmek kalp sağlığımız açısından oldukça faydalıdır. Vücudumuzda bulunan trigliserid miktarımızı da keçiboynuzu yiyerek düşürebiliriz. Kabızlık önleyici olduğundan kabızlık sorunu yaşayan kişilerin keçiboynuzu yemeleri önerilir.  Midemizdeki sıvıların salgılanmasında da keçiboynuzunun etkisi büyüktür. Zayıflamak isteyen kişilerin diyet listelerinde mutlaka keçiboynuzu bulunur. Sebebi ise iştah önleyici etkisi olduğundan daha az kalori alımına sebep olmasıdır. Aldığımız kalori miktarı azaldıkça kilo vermemiz daha da kolaylaşır. Keçiboynuzu tüketmek vücudumuzdaki kanserli hücrelerin büyümesini önleyebilir.

Vücudumuzda hasar gören hücrelerimizin yenilenmesinde de keçiboynuzun faydaları vardır. Keçiboynuzu tüketen kişilerin bağışıklık sistemi kuvvetlenir. Keçiboynuzu tüketen kişilerin vücut dirençleri arttığından bu kişiler kolay kolay hasta olmazlar. Birçok erkekte sperm sayılarının az olduğu görülür. Bu erkeklere keçiboynuzu yemeleri söylenerek sperm sayılarını çoğaltabilecekleri söylenir. İktidarsızlık problemi yaşayan erkeklerin üzerinde de keçiboynuzunun olumlu etkiler bulunmaktadır.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir