Kahvenin Zararları

Kahvenin Sağlığa Zararları Nelerdir? Hangi Hastalıklara Yol Açar?

BURAK MEHEL 19 Ara 2018 Sağlık 49  0

Günler geçtikçe en sevdiğimiz besinlerin bile sağlığımıza verdiği zararları görmek kaçınılmaz bir sonuç olmaya başladı. Üniversite öğrencilerinin sınav zamanlarında uyanık kalma ilacı olarak kullandığı, işe gidenlerin iş yerlerini ulaştığında ayılmak amacıyla içtiği kahvenin sağlığa o kadar olumsuz etkileri var ki… Yaşlılık ve yetişkinlik evrenizi size zehir edecek bir çok hastalığa sebebiyet veriyor. Kahvenin Sağlığa Zararları Nelerdir? Hangi Hastalıklara Yol Açar? sorularının cevaplarını gelin birlikte görelim.

Bağımlılık

kahvebagımlılık

En önemli etkilerinin başında “Bağımlılık” konusu geliyor, uykuya direk olarak karşı etki yaptığı ve enerji pompaladığı gibi yarısı doğru yarısı yanlış bir bilgi sebebiyle insanlar kahveyi hayatlarının bir parçası haline getirerek içinde bulunan kafeinin bağımlısı haline geliyor. Neden yarısı doğru yarısı yanlış dedim? çünkü uykuya direk karşı etki yaptığı doğru fakat enerji verdiği yanlış tam tersine 3 gün boyunca düzenli kahve içen birinin vücudunun halsiz düştüğü gözlemlenir. Ayrıca bağımlılığın etkisi olarak kahve tüketimini bırakan bir insanın aşırı derecede gerginlik ve sinirlilik sorunu yaşadığı gözlemlenmiştir.

Kanser Riski

kahvekanser

Bu etki kesin olarak görülmüyor fakat bilim insanları bu konu hakkında ‘kafein maddesinin insan hücrelerini mutasyona uğratabilecek bir madde’ olduğunu düşünüyorlar. Bu düşünceye göre kafein maddesi dolaylı yoldan da olsa kansere sebep oluyor. Çoğu kanser içeren maddeye göre daha az tehlikeli olsa bile bilim insanları kahvenin yeterli seviyelerde tükenmesini öneriyor.

Anemi/Kansızlık

kansızlzık

Şöyle bir gerçek var ki korkutucu bir durum olduğunu hepimiz biliyoruz. Nedir bu gerçek diye soruyorsanız eğer ‘Kansızlık’. Kafein maddesi kanda bulunan demir maddesinin miktarını düşürerek ‘anemi’ olarak bilinen kansızlık hastalığına yol açıyor.

Damar Sertliği

damarsertlği

Eğer uzun yıllar kahveyi aşırı miktarda tüketiyorsanız damar sertliği hastalığına sanırım kendinizi kaptırmışsınızdır. Damar sertliği, kan akışının düzenini bozarak damarlarda ki kan dolaşımını dengesizleştirir. Damar sertliğine sebep olanlar sırasında 3. sırada kahve bulunuyor.

Kalp Krizi

kalpkriziz

Yukarıda bahsettiğimiz damar sertliği konusunun sonuçlarından bir ise kalp hastalıklarıdır. Özellikle ileri yaşta bulunan insanların kalm ve kan damarlarının hassaslaşmasına sebep olarak kalp krizi geçirme riskinizi ortaya çıkarır. İleri yaşta bulunanların kahve içmekten kaçınması şiddetle önerilir.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir