Kadın Sığınma Evi Nedir, Nerelerde Vardır ?

Murat Civelek 21 Oca 2019 Kadın 61  0

Halk arasında kadın sığınma evi olarak bilinse de bu evlerin ismi kadın dayanışma evi olarak geçer. Kadın dayanışma evleri fiziksel şiddete maruz kalan, gidecek yer konusunda sıkıntı çeken kadınlar için devlet tarafından sağlanan bir imkandır. Kadın dayanışma evlerinde şiddetin her türlüsüne maruz kalan kadınlar talep ettikleri halde kalabilirler. Fiziksel şiddet, tehdit, psikolojik şiddet ve diğer şiddet türlerini gören kadınlar en yakın yetkili devlet kurumlarına başvurarak dayanışma evlerinde yaşamaya başlayabilirler.

KADIN DAYANIŞMA EVLERİNE BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Kadın dayanışma evlerine başvuru yapabilmek için bulunduğunuz ilde mor çatı derneği varsa başvuru yapabilirsiniz. Eğer mor çatı yoksa şehir belediyesine ya da sosyal hizmetler kurum müdürlüğüne başvuru yaparak dayanışma evinde kalma talebinizi iletebilirsiniz?

KADIN DAYANIŞMA EVİNE BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

  • Evde kalmak istediğinize dair bir dilekçe
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Alkol ya da uyuşturucu bağımlısı olmadığınıza dair sağlık raporu, bulaşıcı ve sürekli bakım isteyen hastalığın bulunmadığına dair sağlık raporu
  • Şiddete dair polis tutanağı
  • Çocuklu kadınlar için çocukların nüfus cüzdan örnekleri
  • Evli olan kadınlar evlilik cüzdanı, boşanmış olanlar için boşanma belgesi

KADIN DAYANIŞMA EVİNDE NE KADAR SÜRE KALINIR? SÜREÇ NASIL İŞLER?

Kadın dayanışma evlerine başvuran kadınlar eve alındıktan sonra bir haftalık toparlama süreci oluşturulur. Bir haftanın sonucunda dayanışma evinde bulunan ya da gelen uzman görevliler ile bir konuşma gerçekleştirilir. Konuşma sırasında şiddetin türü, şiddetin yoğunluğu, kadının ne yapmak istediği, boşanıp boşanmayacağı gibi sorular sorularak bir yol planı oluşturulur. Yol planı hem kadının hem uzmanların onaylanması ile süreç başlatılır. Dayanışma evinde kalan kadınların kalabilme süreleri 3 ile 6 ay arasında değişmektedir.

KADIN DAYANIŞMA EVLERİNDE NELER YAPILIYOR?

Kadın dayanışma evlerinde terapiler sıklıkla yapılmaktadır. Kişinin şiddetin etkilerinden kurtulması için çeşitli terapiler yapılırken meslek edindirme kursları sayesinde de kadının meslek sahibi olması ve dayanışma evindeki yaşantısından sonraki hayatında iş yapabilip çalışabilmesi için hazırlama süreci bulunuyor. Tabii ki her dayanışma evinde meslek edindirme kursu olmasa da çoğunluklu olarak dayanışma evlerinde meslek edindirme kursları yer almaktadır.

Evde Balon Paketleme İşi
Kilo Vermek İçin Kadınların Kullandığı Kür Tarifleri
Kadınlar İçin Romantizm Nedir, Ne Anlama Gelir ?
Kadınlarda Kişisel Bakım Nasıl Olmalıdır ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir