İskender Kebap

İskender Kebap Nasıl Yapılır? İskender Kebabın Hikayesi Nedir?

GİZEM TURHAN 05 Ara 2018 Yemek 101  0

İskender Nedir? Nereden Çıkmıştır?

Bursa yöresinin meşhur yemeklerinden olan İskender Kebabın hikayesi 1867 yılında Mehmet Oğlu İskender Efendinin Bursa Kayhan’daki dükkanında başladı. İskender Efendi henüz 13- 14 yaşlarında,amcası Sabit Dede’den aldığı destekle icadını hayata geçirdi. Kuzu etini, kemik ve sinirlerinden ayırdıktan sonra dikey metal çubuk üzerinde kendi etrafında döndürerek odun kömüründe pişirdi. Bu sayede eti çevirmek, her tarafını eşit biçimde pişirmek kolaylaştı, kuzunun en lezzetli yerleri kaynaşarak çok güzel bir lezzete dönüştü.Bu lezzet Bursa’da o tarihlerde “İskender Efendinin Döner Kebabı” olarak açıldı. Halk dilindeki “Döner”,”Döner Kebap” tanımlamalarının çıkış noktası iskender efendi ile çıkış noktası oldu. İskender kebap günümüzde dünya çapında tanınan bir yemektir. İskender, iskenderoğlu ve evlatları markası 150 yıllık kültürel bir miras haline gelmiştir.

İskender Kebap Nasıl Yapılır?

Malzemeler

✳ Hazırlanmış döner(Eğer yapamıyorsanız evinizde döneri hazır da olabilir.)
✳ 2­/3 tane tırnak pide
✳ 2 adet domates
✳ 1 kase yoğurt
✳ 50 gram tuzlu tereyağı
✳ 2 yemek kaşığı salça
✳ 2-3 adet biber
✳ 1 çay kaşığı tuz

❗❗  Etleri yağda pişirirseniz büzülür. Etlerin şekillerinin bozulmaması için salçalı sos ile pişiriniz. Normal tereyağı yerine tuzlu tereyağı kullanırsanız lezzeti üç katına çıkacaktır tabi ki sizin tercihinize kalmıştır.

iskenderkebp

Nasıl Hazırlanır?

Etleri geniş bir teflon tavayla pişirmeye başlayın. Eğer tava için kullanabileceğiniz bir kapak varsa etin daha hızlı pişmesini sağlayabilirsiniz. Ara ara etin yumuşayıp yumuşamadığını kontrol edin , eğer yumuşamadıysa ve et kendi suyunu çektiyse yarım çay bardağı kadar su ilave edin kapağını kapatın. İskender sosu içinse, bir tavaya 2 yemek kaşığı tereyağı ekleyin ve eritin,üzerine de 1 yemek kaşığı salça ekleyin , salçanın kokusu çıkana kadar kavurunuz. Daha sonra da 1 su bardağı su ve 1 su bardağı doğranmış domatesleri ve tuz ekleyin ( isteğe göre pul biber de konabilir) daha sonra sosunuzu pişmeye bırakın. Geniş servis tabaklarına kare olarak doğradığınız tırnak pidelerini ve üzerine dönerinizi yerleştiriniz. İsteğinize göre yoğurdunuzu etlerden önce tırnak pidelerin üzerine ekleyebilir, ya da tabağın bir kenarına sos olarak yerleştirip de servis edebilirsiniz.

Salçalı Makarna Nasıl Yapılır, Lezzetli Tarifi
Patatesli Börek Nasıl Yapılır, Lezzetli Tarifi
Şeftalinin Faydaları Nelerdir ?
Kestane Nasıl Çizilir ve Pişirilir?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir