İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir ?

Murat Civelek 25 Oca 2019 Sağlık 27  1

İshal; vücudun zararlı, yağlı, tarihi geçmiş vs. gibi kriterler de olan yiyecekleri tüketmesi sonucu enfeksiyon haline gelmesidir. İshal genelde sıvı dışkı ile kendini belli eder. Karın altın da iğneleyici ağrılar ve kuruntular olur.  İshal olan insan çok fazla sıvı kaybeder. Bu yüzden ilk olarak yağsız, sindirimi kolay olan yiyecekler tüketilir ve yüksek oranda su içilmelidir. İshal insanın sosyal hayatını etkileyen sinir bozucu bir rahatsızlıktır.

Haplara Gerek Duymayın

İshal olan kişi ilk olarak ishal hapları kullanmak yerine doğal yollardan çözüm aramalıdır. Bunların başında pirinç ve pirinç suyu gelir. Dışkı sıvı olduğu için katılaşması gerekir. Lif oranı çok düşük olan pirinç tüketmek ya da suyunu içmek ishale çok faydalıdır. Bir diğer tüketilmesi gerekilen yiyecek muzdur. Sindirimi kolay olduğu için bağırsakları yormaz ve dışkının katılaşmasına yardımcı olur. Elma püresi de ishale çok faydalıdır. Bağırsakların normal düzenine dönmesine yardımcı bir besindir. İshale neden olan mikropları öldüren en önemli şey ise limon suyudur. İshal iken limon suyu tüketmek mikropları öldürür. Kepek ishale iyi gelen bir yiyecektir. İshal olduğumuz zaman diyetimize kepek ekmeğini eklemeliyiz. Havuç püresi de içerdiği mineraller sayesinde ishali geçirmeye yardımcı olur. Eğer ishal şiddetli değilse basit ishal ise leblebi, tuzlu çubuk kraker ve asidi kaçmış kola da ishali kesmek için önemli alternatiflerdir. İshalin tedavisine genel olarak bu saydığımız maddeler yardımcı olur. Ama en önemli etken sıvı kaybını önlemektir. Bu yüzden fazla miktarda su içmek sıvı kaybını önler, ishali keser.

Özellikle Çocuklar

Çocuklar da ishal önemli bir hastalıktır. Tedavi edilmediği ya da geç kalındığında ölüme kadar gidebilir. Bu yüzden ishal olan kişiler ilk olarak doktor nezaretine çıkmalı ve alternatif olarak yardımcı yiyecekleri tüketmelidir.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir