Ihlamurun Faydaları Nelerdir ?

Murat Civelek 25 Oca 2019 Sağlık 31  0

Ihlamur hemen herkesin bildiği, sıkça tükettiği lezzetli ve güzel kokulu bir bitkidir. Ihlamur ülkemiz de genelde çay olarak tüketilmektedir. Tropikal bölgeler de yetişen ıhlamur sağlığımız açısından çok yararlıdır. Sık sık ıhlamur çayı tüketmek ruh ve beden sağlığımıza pozitiflik katar.

Kış Aylarında Bolca İçin

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan ıhlamurun yararlarının başında, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelmesi gelmektedir. İçerdiği güçlü vitamin ve mineraller ile soğuk algınlığı rahatsızlıklarına iyi gelir. Ihlamur çayını düzenli tüketmek sinir sistemimize de iyi gelmektedir. Doğal sakinleştirici de diyebileceğimiz ıhlamur; depresyon ve stres için çok yararlıdır. Bağışıklık sistemimiz için doğal antibiyotik diyebileceğimiz bir bitkidir ıhlamur ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir yapısı vardır. Kuru öksürük ve beraberinde oluşan balgamın giderilmesini sağlar. Mide ve bağırsak hareketlerini düzenleyerek hazımsızlığı gideriyor. Kilo vermenin büyük sorun olduğu kişiler, düzenli olarak aç karna ıhlamur çayı içerse kilo vermeye katkı sağlıyor. Vücuttan atılamayan ödemlerin doğal yoldan atılmasını sağlıyor. İdrar sorunu olan kişiler için de ıhlamur çayı çok faydalı. İdrar posasına yaptığı basınç ile iyi bir idrar söktürücü özelliği bulunmakta. Vücudumuzun daha zinde kalmasını sağlar ve enerji verir. Solunum yollarında ki enfeksiyonların önüne geçerek rahatlama hissi verir. Cilt lekelerine de iyi gelen ıhlamur çayının faydalarını günde bir bardak tüketerek alabilirsiniz.

Çocuklarınıza Sevdirin

Gelişim çağında ki çocuklara ıhlamur çayını içmeyi alıştırmak, gelişimleri sırasında yakalanacakları rahatsızlıkların doğal yoldan önüne geçilmesini sağlar.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir