Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler ve Önlemler

Murat Civelek 25 Oca 2019 Sağlık 29  0

Hemoroid; makat deliği üzerine konumlanmış damar memeleridir. Hemoroidin oluşmasının birçok sebebi vardır. Düzensiz uyku, stres, yanlış beslenme,kabızlık, alkol ve kişinin hayatında yaptığı yanlışların tamamı da dolaylı yoldan hemoroidi etkiler. Halk arasında basur olarak ta bilinen hemoroidin; tüketeceğimiz besinler ve yapacağımız diyetler ile önüne geçebiliriz.

Önemli Yiyecekler Tüketin

Basur kişiyi sosyal hayatta direkt olarak etkilemez ama otururken kalkarken makat bölgesinde ki şişlik, ağrı ve akıntı, kanama gibi şikâyetler insanı bunaltır. Bu yüzden bu belirtilere gelmeden önce tüketeceğimiz besinler ile basurun önüne geçebiliriz. Kabızlık ile bağlantılı bir hastalık olan hemoroidin tedavisin de ilk olarak bol su tüketmeliyiz. Su bağırsakları çalıştıran, sindirimi hızlandıran bir sıvı. Bol su tüketmek bağırsakları çalıştırır, kabızlığı engeller ve bu sayede kişi de ıkınma seviyesi düşer. Bol su tüketiminden sonra lifli gıdaları tercih etmekte hemoroide iyi geliyor. Kayısı, kepek, yulaf, badem, kuru incir, armut, elma, bezelye, fasulye ve lahana gibi sebze meyveler bağırsakların istediği lif oranlarını karşılar. Hemoroide iyi gelecek bir diğer faktör de sıcak su banyosudur. Leğen içerisine konulan sıcak suya oturmak hemoroide iyi gelir ve rahatlama sağlar. Günde iki ya da üç kez yapılan sıcak su banyoları rahatlama açısından çok önemlidir. Probiyotik olarak adlandırdığımız organizmalar bağırsakların çalışmasını sağlar. Probiyotik açısından zengin olan kefiri her gün düzenli tüketirseniz bağırsaklarınızın düzeni sağlanır. Bu sayede tuvalette geçireceğiniz zaman azalır. Kabızlık olmaz. Ikınmak basur oluşumunun en önemli nedenidir. Kabızlığın önüne geçtiğiniz için de basur olmaz. Kısaca hemoroidin önüne geçmek için bol bol hareket etmeli, günde en az üç litre su içilmeli ve posalı, lifli gıdalar tüketilmelidir.

Basit Yöntemlerle Şikâyetlerinizi Azaltın

Hemoroid tedavisin de bu basit yolları evde deneyerek şikâyetleri azaltabilirsiniz. Geçmeyen üst seviye olan hemoroidler için genel cerrahi bölümüne başvurmalısınız.

Bebekler Meyveli Yoğurt Yiyebilir Mi ?
Zencefil Nedir, Nelere Faydası Vardır ?
Tırnak Batması Nedir ve Nasıl Önlenir ?
Takıntılı Düşüncelerden Kurtulma Yolları


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir