Hedef Belirlemenin Önemi ve Ulaşma Yolları

Murat Civelek 24 Oca 2019 Eğitim 27  0

Hayatımız seçimlerden ibarettir. Her gün onlarca seçim yaparız. En basit işlerimizde bile seçim yapmak zorunda buluruz kendimizi. Sabah kalkarız, diş macunu bitmiş! Artık iki seçeneğiniz vardır; ya bir seferlik ağzınızı fırçalamadan evden çıkacaksınız veya koşarak en yakın bakkal veya marketten kendinize yeni bir diş macunu edineceksiniz. Oldukça basit gibi gözüken kararlar kelebek etkisi yaparak hayatınızı bile değiştirebilir.

Kararlı Olun

Hedefleri belirlemenin ve onlar için vakit, emek harcamanın iyi tarafı şudur; eğer bir seçiminiz sizi hayal kırıklığına uğratır ise siz yolunuzu kaybetmeden hedefinizin bilincinde ilerlemeye devam edersiniz. Aksi takdirde hedefleri olmayan bir insan bir yakını onu uzak bir şehre çağırdığında gidip gitmeyeceğini bile basit temeller üzerinden değerlendirir. Hâlbuki uzun dönemli hedefleri olan insanlar karar vermek için hedeflerine danışırlar ve hızlı bir karar verirler. Hedefiniz büyüktür ve küçük yanlış anlaşılmalar sizi tökezletmez. Hedef belirlemek insanın geleceğine doğrudan etki eder. Hedefleriniz sayesinde kararlı ve dik durursunuz. Vereceğiniz kararların arkasında daha net durursunuz. Hedef olmadan başarı da gelmez. Küçük yaştan erişkinlik dönemine kadar insana eğitim verirken hedef koymanın önemi ve bilinci aşılanırsa kişinin geleceği de bir o kadar sağlam adımlar ile şekillenir.

Hedefiniz Servet Olmasın

Hedefleriniz eğer Elon Musk kadar güçlü ise ,PayPal gibi bir şirketi sattıktan hemen sonra bütün o parayı yeni bir girişime aktarmak sizi hiç kaygılandırmaz. Çünkü hedefiniz servet değil, daha çok servet getirecek ve insanlığa sizi tanıtacak bir hedeftir.

Anaokulu Seçerken Doğru Tercih Nasıl Yapılır ?
Yabancı Dil Bilmenin Önemi ve Faydaları Nelerdir ?
Sır Tutmak ve Yalan Söylemek
Motivasyon Arttırma Yöntemleri Nelerdir ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir